Francja zakazała używania smartfonów w szkołach, nawet podczas przerw

Technologie
Francja zakazała używania smartfonów w szkołach, nawet podczas przerw
PAP/EPA/Sebastien Nogier

Dzieci w wieku od 3 do 15 lat nie będą mogły używać smartfonów i innych mobilnych urządzeń z łączem internetowym w placówkach oświatowych - zdecydowało francuskie Zgromadzenie Narodowe. Zakaz korzystania ze smartfonów na lekcjach obowiązuje już od 2010 roku, ale zdaniem francuskiego ministra edukacji przepisy trzeba było rozszerzyć, aby chronić dzieci przed uzależnieniem od telefonów.

To jedna z przedwyborczych propozycji prezydenta Emmanuela Macrona, zrealizowana w rozporządzeniu jego ugrupowania LREM. Zgromadzenie Narodowe przegłosowało przepisy w poniedziałek. Zgodnie z nimi uczniowie nie będą mogli używać urządzeń z internetem – m.in. telefonów, tabletów czy zegarków "smart" podczas przebywania w placówkach oświatowych, czyli także podczas przerw.

 

Dotyczy to dzieci od 3. roku życia (chodzących do nieobowiązkowego przedszkola) do 15. roku życia.

 

Dzieci mało rozmawiają podczas przerw

 

Z kolei dyrektorzy szkół średnich drugiego stopnia, do których chodzą uczniowie w wieku 15-18 lat zdecydują, czy wprowadzić zakaz w swoich placówkach.

 

Przepisy mają chronić nastolatków przed nadmiernym przywiązaniem do urządzeń i uzależnienia od nich. - Rolą edukacji jest chronić młodzież - stwierdził francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer. Gdy nad pomysłem dyskutowano w ubiegłym roku, podkreślał, że dzieci mało rozmawiają ze sobą na przerwach. 

 

Zakaz używania urządzeń mobilnych w szkołach podczas "wszystkich zajęć dydaktycznych oraz miejscach wskazanych w regulaminie" obowiązuje od 2010 roku, ale według ministra nie był skutecznie egzekwowany i przepisy trzeba było poprawić. 

 

CNN, lepoint.fr, polsatnews.pl

mta/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze