"Drastycznie niskie ceny skupu owoców". Sadownicy z petycją do premiera

Polska
"Drastycznie niskie ceny skupu owoców". Sadownicy z petycją do premiera
PAP/Radek Pietruszka

Organizatorem czwartkowego protestu sadowników jest Związek Sadowników RP. Przedstawiciele protestujących w Warszawie sadowników złożyli w kancelarii premiera petycję, w której m.in. apelują o reakcję rządu na "drastycznie niskie ceny skupu owoców". Do kilkuset protestujących wyszedł wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który zaprosił ich do rozmów 13 sierpnia.

 

W złożonej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycji sadownicy domagają się m.in. skutecznego przeciwdziałania polityce cenowej zakładów przetwórczych, wykupu 500 tys. ton jabłek na cele bioenergetyczne, czy wdrożenia umów kontraktacyjnych, a także uruchomienia rekompensat dla gospodarstw, które poniosły straty wskutek niskich cen skupu.

 

Związek Sadowników RP uważa, że sytuacja na rynku owoców do przetwórstwa jest dramatyczna, nie ma praktycznie takiego gatunku, za który otrzymaliby godziwe pieniądze. Ich zdaniem zakłady przetwórcze od początku sezonu drastycznie i bezpodstawnie zaniżają ceny owoców, co może doprowadzić gospodarstwa do upadku.

 

PAP

jm
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie