Morawiecki: powstańcy to bohaterowie nie tylko Polski, to są bohaterowie świata

Polska
Morawiecki: powstańcy to bohaterowie nie tylko Polski, to są bohaterowie świata
PAP/Paweł Supernak

- Powstańcy warszawscy muszą być dla nas wszystkich najbardziej wyrazistym świadectwem wolności, walki o prawdę, godność i człowieczeństwo; to bohaterowie nie tylko Polski, ale też świata - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z harcerzami i wolontariuszami.

W środę przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po oficjalnych uroczystościach szef rządu spotkał się z harcerzami i wolontariuszami biorącymi udział w przygotowaniu akcji "Wolność Łączy". Wcześniej - jak podała KPRM - w Muzeum Powstania Warszawskiego, Morawiecki spotkał się powstańcami warszawskimi.

 

Morawiecki powiedział, że każdy z 63 dni powstania tłumaczy najlepiej, dlaczego jeszcze Polska nie zginęła i dlaczego jeszcze Polska nie zginie.

 

- Na grobach naszych powstańców, na grobach naszych przodków, którzy walczyli o wolność (...) najlepiej widzimy, czym była ta wolność, jak straszną krwią była okupiona - mówił szef rządu.

 

"Stanęli do nierównego boju i walczyli do ostatnich dni"

 

Morawiecki stwierdził też, że powstańcy walczyli w taki sposób, "który dzisiaj trudno nam sobie nawet uświadomić". Wskazał, że w pierwszych dniach walk dywizje niemieckie posługiwały się żywymi tarczami. - To była walka z największym barbarzyństwem. W Warszawę kły wbiła bestia, która była wyrazem nieludzkiej siły, próbującej zniszczyć doszczętnie Polskę - mówił premier.

 

Jak dodał, powstańcy, którzy tutaj są z nami, i których nie ma już dzisiaj z nami, muszą być dla "nas wszystkich tym najbardziej wyrazistym świadectwem wolności, walki o prawdę, walki o godność, walki o człowieczeństwo".

 

- To są bohaterowie nie tylko Polski, to są bohaterowie świata - podkreślił premier. - Bo przeciwko największemu złu, arcyłotrom, bestiom stanęli do nierównego boju i walczyli do ostatnich dni, przez 63 dni, które uczyły nas, czym jest walka o pamięć, o wolność, o człowieczeństwo - dodał.

 

"Będziemy starali się zinwentaryzować wszystkie groby powstańcze"

 

Premier zaznaczył, że jego pragnieniem jest "zidentyfikowanie, zinwentaryzowanie wszystkich grobów powstańców, wszystkich nazwisk". - Zobowiązuję się w imieniu rządu RP, że będziemy nie tylko dbali i starali się zinwentaryzować wszystkie groby powstańcze, ale przeznaczamy również realne środki i zobowiązujemy IPN w odpowiednich regulacjach, odpowiednich ustawach, żeby mogiły powstańcze, które mówią nam tak wiele o naszej wolności, o tym, ile ona jest warta, żeby pamięć o nich szła przez pokolenia - powiedział Morawiecki.

 

- To, że dzisiaj jesteśmy, zawdzięczamy powstańcom warszawskim. Nie byłoby Solidarności bez Powstania Warszawskiego, nie byłoby naszej wolności bez Solidarności, bez Armii Krajowej, bez powstańców Warszawy, bez Żołnierzy Wyklętych - to jest ta ciągłość pokoleniowa. Chcemy, żeby wszyscy się nawrócili na tę prawdę historyczną, którą reprezentują powstańcy, ale reprezentuje też Muzeum Powstania Warszawskiego - zaznaczył premier.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie