Układ z wyłudzeniami w legnickim ZUS. Pracownice miały wypłacać zasiłki swoim bliskim

Polska
Układ z wyłudzeniami w legnickim ZUS. Pracownice miały wypłacać zasiłki swoim bliskim
Polsat News

Członkowie rodzin naczelniczek zakładali firmy i szybko występowali do legnickiego ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego - w sumie wyłudzili kilka milionów złotych - pisze w środę "Gazeta Wyborcza".

"GW" informuje, że udało jej się dotrzeć do dokumentów i ludzi, którzy pracowali z osobami zamieszanymi w ten proceder. "To był rodzinny interes. Pracownicy ZUS wiedzieli, jak można szybko wyprowadzić pieniądze z Zakładu, i postanowili z tego skorzystać" - powiedział gazecie informator.

 

"Nie kontrolowali rodzin"

 

Proceder polegał na tym, że mężowie, żony, bracia, teściowe i matki pracownic ZUS zakładali własną działalność gospodarczą. Decydowali się odprowadzić dobrowolną składkę chorobową, ale nie w wysokości minimalnej (65 zł miesięcznie), jak robi większość przedsiębiorców, ale nawet po kilkaset złotych. Następnie szybko przynosili zwolnienia lekarskie i występowali o zasiłek chorobowy, który przysługuje przedsiębiorcy już po trzech miesiącach terminowanego opłacania składek. Wysokie składki oznaczają wysokie zasiłki, dlatego wypłaty wynosiły po kilka tysięcy złotych miesięcznie - informuje "GW".

 

Pracownicy ZUS mieli w takich przypadkach obowiązek zbadać, czy utworzone firmy nie były fikcyjne, czy zwolnienie lekarskie jest prawidłowe, ale tego nie zrobili. "Musieliby kontrolować własne rodziny" - powiedział gazecie jeden z urzędników.

 

Z informacji "GW" wynika, że proceder w legnickim ZUS trwał od 2011 roku. "Zamieszane w niego były m.in. dwie naczelniczki oraz pracownicy wydziału ubezpieczeń i składek oraz wydziału zasiłków i centrum wsparcia informatycznego. Sprawa wyszła na jaw, kiedy jeden z urzędników napisał donos do warszawskiej centrali".

 

Za brak nadzoru odwołano szefa ZUS

 

Jak pisze "GW" kilka tygodni temu do legnickiego ZUS wkroczył departament kontroli wewnętrznej ZUS. Gazeta informuje, że dotarła do wewnętrznego pisma podpisanego przez prezes zakładu Gertrudę Uścińską. Wynika z niego, że kontrola "wykazała istotne nieprawidłowości w zakresie wypłaty świadczeń krótkoterminowych, u podłoża których leżało zjawisko konfliktu interesów oraz brak nadzoru kadry kierowniczej jednostki". I że "wypłaty były dokonywane na rzecz osób powiązanych rodzinnie i osobowo z wieloma pracownikami tej jednostki".

 

Gertruda Uścińska za brak nadzoru odwołała m.in. szefa legnickiego ZUS i jego zastępcę. W sumie pracę straciło kilkanaście osób.

 

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział "GW", że "przygotowano już całość materiałów pokontrolnych i wysłano doniesienie do prokuratury. Z pewnością wyłudzone świadczenia są do zwrotu i będziemy z ich z całą stanowczością dochodzić".

 

Według informacji gazety chodzi kilka milionów złotych.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie