Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 1,75-2,0 proc.

Biznes
Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 1,75-2,0 proc.
en.wikipedia.org/Dan Smith/CC BY SA 2.5

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,75-2,0 proc. - podano w komunikacie. Gospodarka USA - w ocenie Fed -rozwija się w "mocnym tempie". Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie. Zdaniem Fed od czerwca "rynek pracy nadal się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w mocnym tempie".

 

"W ostatnich miesiącach przeciętny przyrost miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie" - dodał Fed. Wydatki gospodarstw domowych oraz inwestycje w ocenie Fed "mocno wzrosły".

 

PKB USA w drugim kwartale 2018 r. wzrósł o 4,1 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podano w pierwszym wyliczeniu. To najwyższy kwartalny odczyt od 2014 roku. Głównymi motorami wzrostu gospodarki USA były w tym okresie konsumpcja (+4,0 proc. kdk) i inwestycje (+7,3 proc. kdk).

 

Fed powtórzył, że "kolejne, stopniowe podwyżki stóp procentowych będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie".

 

Przed posiedzeniem część uczestników rynku spekulowała, że do komunikatu może zostać dodane sformułowanie użyte ostatnio przez prezesa Fed J. Powella. Bankier wskazał w lipcu, że dalsze stopniowe podwyżki stóp proc. "na razie" są właściwe dla realizacji celów banku centralnego (stabilne ceny, pełne zatrudnienie). Niektórzy inwestorzy odebrali frazę "na razie" jako przygotowywanie rynku na możliwą pauzę w cyklu podwyżek kosztu pieniądza.

 

Inflacja utrzymuje się na stałym poziomie

 

Fed ocenił w środę, że w ujęciu rocznym zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii "utrzymały się w okolicach 2 proc.". Poprzednio wskazywano, że inflacja "zbliżyła się do 2 proc.". Fed utrzymał ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako "akomodacyjnej". Podtrzymano także ocenę, że "ryzyka dla perspektyw dla gospodarki wydają się być zasadniczo zbilansowane".

Polityka monetarna Fed determinowana będzie poprzez "prognozowane i faktyczne warunki w gospodarce, w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia oraz 2-proc., symetrycznego celu inflacyjnego".

 

Preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE - w czerwcu wyniósł 2,2 proc. rdr., a w ujęciu bazowym wyniósł 1,9 proc. rdr., w obu przypadkach bez zmian względem maja (po rewizji w dół o 0,l pkt. proc.). Bazowy deflator PCE nie osiągnął 2-proc. celu Rezerwy od 2012 r. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA w czerwcu wzrosła o 213 tys., a stopa bezrobocia 4,0 proc. Szacunek dla piątkowych danych za lipiec wynosi 190 tys. i 3,9 proc. Fed podwyższył w czerwcu główną stopę procentową o 25 pb. Była to druga w 2018 r. i siódma w w cyklu, rozpoczętym w grudniu 2015 r., podwyżka fed funds.

 

Trump krytykuje Fed

 

Fed zrewidował w czerwcu prognozę liczby podwyżek stóp procentowych na 2018 r. do czterech (z trzech) oraz utrzymał przewidywaną ścieżkę podwyżek na 2019 r.(trzy ruchy w górę). W związku z coraz bardziej dojrzałą fazą cyklu koniunkturalnego bankierzy z Fed prowadzą dyskusję o poziomie restrykcyjności polityki monetarnej oraz o poziomie neutralnej (długoterminowej) stopy procentowej.

Z czerwcowego komunikatu Fed usunięto sformułowanie w brzmieniu: "stopa fed funds prawdopodobnie pozostanie przez jakiś czas poniżej poziomów oczekiwanych w długim terminie".

 

Kilkoro bankierów wskazało w czerwcu na konieczność odejścia od określania polityki monetarnej jako akomodacyjnej "w pewnym momencie" - wynika z protokołu po posiedzeniu. W czerwcu prezes Fed J. Powell ocenił, że "niedługo" polityka Fed nie będzie już mogła być charakteryzowana jako "akomodacyjna". Pod koniec lipca prezydent USA Donald Trump dwukrotnie skrytykował linię polityki monetarnej Fed.

 

 

Kolejne posiedzenie Rezerwy, z konferencją prasową i publikacją kwartalnych projekcji makro, zaplanowano na 25-26 września.

 

PAP

jm
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie