"Nie ma zagrożenia karami finansowymi dla Polski ws. reformy sądownictwa". Czaputowicz w Polsat News

Polska

- Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się sprawą reformy sądownictwa w Polsce, to tutaj nie ma żadnego zagrożenia karami finansowymi - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Komisja Europejska na początku lipca uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa UE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Bruksela powołuje się bezpośrednio na traktat UE. Warszawa ma miesiąc, by odpowiedzieć na wezwanie do usunięcia uchybienia. Termin ten mija za dwa dni.

 

- Odpowiemy Komisji Europejskiej ws. Sądu Najwyższego w terminie. Twierdzimy, że reforma sądownictwa postępuje zgodnie ze standardami europejskimi - powiedział szef MSZ.

 

"Mam nadzieję, że Komisja nie zamrozi wymiaru sprawiedliwości"

 

- Komisja twierdzi, że przejście na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego narusza ich niezawisłość. Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem. Sędziowie SN powinni przechodzić w stan spoczynku jak sędziowie innych sądów - stwierdził Czaputowicz.

 

Pytany, czy odpowiedź Polski zadowoli Komisję odpowiedział: - Jeśli będzie miała jeszcze jakieś wątpliwości to zwróci się do nas dalej ze swoją opinią lub być może skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

Dodał jednak, że "tutaj nie ma żadnego zagrożenia karami finansowymi". - Jest tylko możliwość rozstrzygania przez TSUE - ocenił.

 

- Mam nadzieję, że KE nie chciałaby zamrozić funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce - ocenił Czaputowicz.

 

"Polska jest wzorcowym państwem"

 

Szef MSZ pytany o powiązanie unijnego budżetu z kwestią przestrzegania praworządności w danym kraju podkreślił, że nie będzie to dotyczyć wyłącznie Polski, ale wszystkich państw UE.

 

- Więcej państw niż Polska, inne państwa niż Polska łamią zasady UE, nie realizują orzeczeń, nie wdrażają w życie orzeczeń TSUE. Polska tutaj jest takim wzorcowym państwem, twierdzimy, że nie ma podstaw do twierdzenia, że Polska tutaj nie przestrzega prawa UE - ocenił Czaputowicz.

 

- Jeżeli byśmy zastosowali obiektywne kryteria jak wdrażanie w życie postanowień TSUE, to wówczas Polska byłaby liderem, a inne państwa byłyby dotknięte tym powiązaniem - dodał szef MSZ.

 

"Zmiana ustawy o IPN nie ma związku z wizytą prezydenta w Białym Domu"

 

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton potwierdził w piątek na Twitterze, że planowane jest spotkanie w Białym Domu prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy.

 

Szef MSZ pytany, czy stało się tak, że wizyta jest możliwa, po polski rząd zmienił kontrowersyjną ustawę o IPN, odpowiedział: Ja bym tak nie powiedział.

 

- Plany, przygotowania do wizyty, były już wcześniej. Odbyłem spotkanie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo zanim ta ustawa została zmieniona i rozmawialiśmy o wizycie prezydenta. To nie jest tak, że to były jakieś relacje przyczynowe. Natomiast chcę powiedzieć wyraźnie, że dobrze, że ta ustawa została zmieniona. Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane - ocenił Czaputowicz.

 

Szef dyplomacji stwierdził również, że "w ogóle nasze stosunki z USA są dobre". - Dotyczy to uzbrojenia amerykańskiego, zakupu rakiet patriot, NATO - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

polsatnews.pl

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie