Sprawa ekstradycji Polaka. "Słowa wiceministra Warchoła dowodem, że proces nie będzie uczciwy"

Świat
Sprawa ekstradycji Polaka. "Słowa wiceministra Warchoła dowodem, że proces nie będzie uczciwy"
en.wikipedia.org/Jtdirl/domena publiczna

- Słowa ministra Marcina Warchoła nazywające Artura C. "groźnym przestępcą z mafii narkotykowej" to dowód, że jest ryzyko co do uczciwego procesu w Polsce - mówił przed sądem w Dublinie (Irlandia) adwokat Polaka. Sprawa dotyczy decyzji, czy Artura C., oskarżonego o handel narkotykami poddać ekstradycji do Polski. Sędzia ma wątpliwość, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces.

Irlandzka sędzia Aileen Donnelly rozpatruje sprawę ekstradycji Artura C. od wielu miesięcy. W marcu zapytała Trybunał Sprawiedliwości UE o opinię, czy - biorąc pod uwagę uruchomienie wobec Polski przez Komisję Europejską procedury z art. 7 traktatu unijnego - Polak będzie sądzony w swoim kraju w uczciwym procesie.

 

25 lipca Trybunał uznał, że "organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu", a sądy mają w razie konieczności oceniać ryzyko dla rzetelnego procesu, biorąc pod uwagę stan praworządności. 

  

W poniedziałek podczas kolejnego wysłuchania przed dublińskim sądem reprezentujący Artura C. Sean Guerin przytoczył wypowiedź polskiego wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. - Z ubolewaniem przyjmujemy fakt, że sąd w Irlandii opóźnia ukaranie groźnego przestępcy z mafii narkotykowej - powiedział Warchoł w marcu, gdy irlandzka sędzia poprosiła TSUE o opinię.

 

Zdaniem adwokata, słowa wiceministra są dowodem, że jego klient nie może liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces.

 

Prokurator: słowa "nie na miejscu", ale nie są przeszkodą do ekstradycji

 

Prokurator Remy Farrell odnosząc się do argumentów obrony nazwał wypowiedź Warchoła "nie na miejscu", ale stwierdził, że nie stoi ona na przeszkodzie w ekstradycji.

 

- Jeśli to wyciągamy, to powinien być jakiś dowód, w jaki sposób to wpływa na proces - mówił  Farrell, przekonując, że obrona nie jest w stanie pokazać, jak te słowa miałyby zagrażać sprawiedliwemu wyrokowi polskiego sądu.

 

Farell zgodził się, że komentarz Warchoła "potępia irlandzki sąd w sposób nieakceptowalny". Dodał jednak: - Trudno jest wskazać, jaki miałoby to mieć wpływ na prawo oskarżonego do sprawiedliwego wyroku.

 

Sędzia zastanawia się, czy poprosić Polskę dodatkowe informacje

 

Na mocy opinii TSUE sędzia Donnelly może poprosić jeszcze o dodatkowe informacje w sprawie polski wymiar sprawiedliwości.

 

W poniedziałek stwierdziła, że nie podjęła jeszcze decyzji.

 

Kolejne wysłuchanie zaplanowane jest na środę, a pełne przesłuchanie - na 2 października.

 

polsatnews.pl, Irish Times, PAP 

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie