Znaczki pocztowe z... kiełbasą

Polska
Znaczki pocztowe z... kiełbasą
materiały prasowe

Kiełbasa lisiecka - małopolski produkt regionalny - znalazła się na znaczku pocztowym, który 30 lipca wprowadziła do obiegu Poczta Polska w ramach serii "Polskie produkty regionalne".

 Znaczek o wartości 6 zł został wydany w nakładzie 135 tys. egzemplarzy, autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz.

 

Na znaczku oprócz kiełbasy lisieckiej widnieje europejski znak Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz rysunki przypraw i mięsa, nawiązujące do oryginalnej receptury tego wyrobu.

 

W tej serii ukazały się już znaczki z rogalem świętomarcińskim, miodem kurpiowskim, serem korycińskim, truskawką kaszubską i jabłkiem łąckim.

 

Kiełbasa lisiecka wywodzi się od kiełbasy krakowskiej, a pod własną nazwą znana jest od lat 30. XX wieku. W 2005 roku została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w 2010 roku ten małopolski produkt został wpisany do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

 

Większość jej składu stanowi szynka wieprzowa, a jedyne przyprawy, jakie mogą być użyte do jej produkcji to sól peklująca, świeży czosnek i biały pieprz mielony. 

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie