Wojsko wkrótce wróci na cywilne strzelnice. Od czerwca żołnierze mieli zakaz

Polska
Wojsko wkrótce wróci na cywilne strzelnice. Od czerwca żołnierze mieli zakaz
Wojsko Polskie

Rozpoczynają się kontrole cywilnych strzelnic, na których mają się szkolić żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, od czerwca żołnierze tej formacji mają zakaz strzelania na takich obiektach. Wszystko przez pismo Sztabu Generalnego WP, w którym przypomniano, że według przepisów żołnierze powinni szlifować swoje umiejętności na strzelnicach garnizonowych.

 

60 strzelnic garnizonowych w całym kraju

 

"Rzeczpospolita" ujawniła, że z takiego szkolenia została wyłączona m.in. strzelnica w Maleniskach na Podkarpaciu. Została ona otwarta w maju przez szefa KPRM Michała Dworczyka. Matką chrzestną strzelnicy została posłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz. Obiekt o długości 400 m kosztował prawie 2 mln zł, z tego 1,75 mln powiat jarosławski otrzymał z resortu obrony. W czasie otwarcia Michał Dworczyk przypomniał, że jeszcze jako wiceminister obrony narodowej zdecydował, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany właśnie w tym powiecie. Z ustaleń dziennika wynika, że wstrzymanie szkoleń na obiektach cywilnych uderzyło nie tylko w Wojska Obrony Terytorialnej, ale także powietrzno-desantowe i wojska specjalne. W całym kraju jest bowiem zaledwie ok. 60 strzelnic garnizonowych, dlatego wojsko masowo korzystało z obiektów cywilnych.

 

Ustalono katalog norm

 

Według gazety po jej publikacji doszło do rozmów na ten temat pomiędzy przedstawicielami Dowództwa WOT i Sztabu Generalnego WP. W efekcie został ustalony katalog norm, które powinny spełniać strzelnice cywilne dla szkolenia wojska.

 

Z informacji, jakie dziennik otrzymał od ppłk. Marka Pietrzaka z Dowództwa WOT, wynika, że szef tej formacji powołał komisję, która skontroluje obiekty cywilne. Prawdopodobnie rozpocznie ona prace jeszcze w sierpniu. Zespół opracuje rekomendacje dla dowódcy WOT, w których zostaną zawarte informacje m.in. o tym, jak do strzelania na takim obiekcie mają być przygotowani żołnierze, jakiego kalibru broni można będzie tam używać.

 

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy żołnierze WOT wrócą na obiekty cywilne - pisze "Rzeczpospolita".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie