Włosi oburzeni po otruciu "psiego bohatera Włoch"

Świat
Włosi oburzeni po otruciu "psiego bohatera Włoch"
flickr.com/Martijn de Vries

Obrońcy praw zwierząt we Włoszech apelują o podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, odkąd na jaw wyszło, że otruty został owczarek niemiecki Kaos. Zasłynął on udziałem w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Amatrice w 2016 roku.

 

Kaos i jego opiekun Fabiano Ettore jako jedni z pierwszych przybyli na miejsce tragedii i przez kolejne tygodnie u boku zespołów ratunkowych uczestniczyli w wyszukiwaniu i wydobywaniu ocalałych spod zawalonych budynków. Odwaga i oddanie, jakimi wykazał się w akcji ratunkowej, zyskały Kaosowi przydomek "psiego bohatera" Włoch.

 

Ponad trzyletni czworonóg pomagał ratownikom także po trzęsieniu ziemi w Nursji w środkowych Włoszech na jesieni 2016 roku, ostatnio uczestniczył też w poszukiwaniach zaginionych osób.

 

Działacze organizacji na rzecz praw zwierząt potępili zabójcę Kaosa jako "niebezpiecznego przestępcę" i zaapelowali o wprowadzenie surowszych kar wobec osób znęcających się nad zwierzętami.

 

- Zabito bohatera, który wraz z ratownikami, w tamtych dramatycznych godzinach szukał ocalałych z tragedii. Kaos ratował ludzi, a teraz ludzie go otruli - powiedział Rinaldo Sidoli z organizacji Animalisti Italiani.

 

- Nie spoczniemy, dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość - zadeklarował.

 

Włosi żądają zaostrzenia kar za znęcanie się nad zwierzętami 

 

Ilaria Fontana, polityczka ze współrządzącego we Włoszech Ruchu Pięciu Gwiazd, zapowiedziała wykrycie sprawców. - To nie do przyjęcia. Ci, którzy nie szanują zwierząt, zapłacą - powiedziała.

 

Do apeli o bardziej zdecydowane działania w walce z otruciami zwierząt przyłączyli się także trzej ministrowie - przekazała agencja AP, nie podając ich nazwisk. Agencja przypomina, że otrucia psów nie należą we Włoszech do rzadkości.

 

Włoska deputowana Michela Brambilla z Movimento Animalisto, działającego jako frakcja w ramach centroprawicowej Forza Italia, wyraziła nadzieję, że "śmierć Kaosa, która poruszyła sumienie Włochów", przyspieszy przyjęcie projektu ustawy w sprawie ochrony zwierząt, który sama zgłosiła w tym roku.

 

Policja wszczęła dochodzenie w sprawie otrucia.

 

PAP

pez/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze