Rekordowy napływ migrantów. Hiszpania zwróciła się o pomoc do Komisji Europejskiej

Świat

Hiszpania zwróciła się do Komisji Europejskiej o pomoc nadzwyczajną w związku z rekordowym napływem migrantów do tego kraju. Bruksela analizuje wniosek. Od piątku do soboty do południowej Hiszpanii z Maroka przybyło ponad 1,2 tys. nielegalnych migrantów.

- Komisja jest oczywiście świadoma sytuacji, jaka ma miejsce na zachodnim szlaku migracyjnym. To nie jest nowa sytuacja, śledzimy te wydarzenia bardzo uważnie - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w stolicy Belgii rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

 

W niedziele uratowano 123 migrantów

 

Hiszpańska służba ratownictwa morskiego podała, że tylko w niedzielę rano uratowała 123 migrantów, próbujących przeprawić się przez Morze Śródziemne z Afryki Północnej do Europy. Migranci zostali przechwyceni z 12 różnych łodzi, do których dopłynęły jednostki ratownicze w Cieśninie Gibraltarskiej.

 

Piątek, kiedy łodziami do brzegów Andaluzji dotarło około 1000 Afrykańczyków, był rekordowym dniem pod względem napływu migrantów drogą morską.

 

Rzeczniczka KE poinformowała, że komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos rozmawiał w piątek z ministrem spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska Gomezem.

 

Półwysep Iberyjski staje się celem podróży

 

Faktycznie do Hiszpanii - pozostającej do tej pory w cieniu wydarzeń najpierw w Grecji, a później we Włoszech - przez cały czas przybywali migranci, jednak w związku z uszczelnieniem szlaków migracyjnych we wschodniej i środkowej części Morza Śródziemnego dopiero teraz Półwysep Iberyjski staje się coraz częściej celem podróży.

 

Do Hiszpanii przybyło w tym roku ponad 20 tys. migrantów. Według ONZ-owskiej Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) jest to dwa razy więcej, niż w tym samym czasie w poprzednim roku. Do Włoch dopłynęło w tym roku nieco ponad 17 tys. osób, a do Grecji - 14,5 tys. Ogólnie jednak liczba migrantów przybywających do Europy w tym roku znacząco spadła w porównaniu do 2017 r.

 

Szef hiszpańskiej dyplomacji Josep Borrell porównał sytuację wokół szlaków w basenie Morza Śródziemnego do układu naczyń połączonych. - Jeżeli zamkniesz szlaki w środkowej części Morza śródziemnego, to migranci wykorzystają zamiast nich drogę przez zachodnią część Morza Śródziemnego - mówił.

 

"Politico": reputacja kraju może zostać przetestowana

 

Wydawane w Brukseli "Politico" pisze, że dotychczas nie było znacznych konsekwencji politycznych tego trendu. Ale - ostrzega - w związku rosnącą liczbą przybywających wkrótce reputacja kraju umiarkowanego w kwestii imigracji może zostać przetestowana.

 

Hiszpańskie media podają, że wraz z nasilonym w ostatnich tygodniach napływem migrantów samorządy południowej Hiszpanii kierują do rządu w Madrycie liczne apele o wsparcie finansowe i dodatkowy personel do przyjmowania Afrykańczyków.

 

Komisja Europejska przypomniała w poniedziałek, że już dostarcza wsparcia Hiszpanii oraz Maroko. 2 lipca KE przyznała prawie 25 mln euro hiszpańskiemu ministerstwu ds. zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego oraz tamtejszemu Czerwonemu Krzyżowi. Środki zostały przeznaczone na zapewnienie opieki zdrowotnej, żywności i zakwaterowania migrantom, przybywającym na południowe wybrzeże Hiszpanii oraz do miast Ceuta i Melilla.

 

"Nie oczekujmy dużych rezultatów"

 

Władze w Madrycie starają się teraz o dodatkowe wsparcie. - Hiszpania poprosiła o pomoc nadzwyczajną. Teraz szybko analizujemy ten wniosek - powiedziała Bertaud.

 

Komisja Europejska nie ma wielkich oczekiwań w związku ze spotkaniem w Genewie organizowanym przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) i IOM, podczas którego omawiany ma być temat ośrodków do wysadzania migrantów uratowanych na morzu. - To pierwsza dyskusja. Spodziewamy się, że będzie kontynuowana jesienią. Nie oczekujemy dużych rezultatów na tym etapie - podkreśliła rzeczniczka KE.

 

Ośrodki do wysadzania migrantów to najnowszy pomysł UE, który ma zniechęcać migrantów, a przede wszystkim przemytników do organizowania przepraw przez Morze Śródziemne. Na razie inicjatywa jest jednak dość mglista, bo nie ma porozumień z krajami spoza UE, które miałyby takie ośrodki gościć u siebie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie