Śląskie: groźne bakterie w próbkach z pijalni wód. Ujęcia zamknięte

Polska
Śląskie: groźne bakterie w próbkach z pijalni wód. Ujęcia zamknięte
Pixabay.com/skyradar/Zdj. ilustracyjne

Bakterie grupy coli ujawnili inspektorzy w próbkach wody z pijalni wód w Ustroniu i z ujęcia centrum rehabilitacyjno-leczniczego Dolina Leśnicy w Brennej. Zapadała decyzja, że nie nadaje się ona do spożycia - podał cieszyński Sanepid.

- Osoby odpowiedzialne za oba ujęcia otrzymały nakaz wprowadzenia działań korygujących i już je rozpoczęły. Gdy je zrealizują, woda zostanie ponownie przebadana. Jeśli nie stwierdzimy obecności bakterii, wówczas ujęcia zostaną ponownie dopuszczone do użytkowania - powiedział w piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie Piotr Przewdzing.

 

Jak dodał, jest możliwe, że z ujęć będzie można korzystać już w przyszłym tygodniu.

 

Inspektorzy w próbce pobranej z niewielkiej pijalni wód w Ustroniu stwierdzili obecność bakterii grupy coli w ilości 140 jednostek tworzących kolonię w 100 ml wody. W Brennej znajdowały się 23 jednostki. W obu przypadkach woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

 

Przewdzing dodał, że w pomieszczeniu dla personelu w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odkryto z bakterię Legionelli. Podkreślił jednak, że pacjenci placówki są bezpieczni.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie