Sanepid otworzył kąpieliska na Pomorzu Zachodnim i w Sopocie. "Woda wolna od sinic"

Polska
Sanepid otworzył kąpieliska na Pomorzu Zachodnim i w Sopocie. "Woda wolna od sinic"
Polsat News

W piątek przed południem wszystkie kąpieliska morskie w Sopocie i na Pomorzu Zachodnim były wolne od sinic. Turyści mogą korzystać z kąpielisk. Sanepid przypomina jednak, aby stosować się do zakazów i śledzić informacje o ewentualnych zanieczyszczeniach wody. Jednak jak poinformował GIS, tymczasowo zamkniętych z powodu sinic jest coraz więcej kąpielisk w innych częściach kraju.

W czwartek z powodu występowania sinic zamknięto w regionie kilka kąpielisk, m.in. w Kołobrzegu i Międzyzdrojach. W piątek krótko po otwarciu nadmorskich kąpielisk sinic nie stwierdzono na żadnym z nich, co oznacza, że kąpiel jest tam dozwolona.

 

Jak podała na swojej stronie internetowej WSSE, w Gdańsku bezpieczne jest tylko korzystanie z kąpielisk w Sobieszewie i Świbnie, a w Gdyni w Babich Dołach.

 

Otwarte dwa kąpieliska w Jastarni

 

Na Półwyspie Helskim z powodu zakwitu sinic zamknięte są dwa z czterech kąpielisk w Jastarni. Kąpieli należy unikać także w Chałupach i Kuźnicy.

 

Nad otwartym morzem kąpiel nie jest dozwolona w Chłapowie, Białogórze, Dębkach, Jastrzębiej Górze, Karwi, Karwieńskich Błotach, Ostrowie, Władysławowie, a także na jednym z trzech kąpielisk w Łebie.

 

Sinice się przemieszczają

 

- Woda jest wolna od sinic, ale należy pamiętać, że ich skupiska przemieszczają się i jeszcze tego samego dnia na kąpielisku może obowiązywać zakaz kąpieli - powiedziała Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Podkreśliła, że należy respektować flagi wywieszone w kąpieliskach.

 

Informacje o zamknięciach kąpielisk turyści znajdą także w internetowym serwisie kąpieliskowym sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7

 

GIS ostrzega, że z powodu sinic zamknięte są m.in. kąpieliska Dzika Plaża na Zalewie Zegrzyńskim (Mazowieckie), Malta na Jez. Maltańskim (Poznańskie), Gdańsk Stogi na Zatoce Gdańskiej (Pomorskie), Lewityn na rzece Dobrzynce w Pabianicach (Łódzkie, Przystań wodna w Nowych Siołkowicach (Opolskie).

 

Niektóre sinice produkują toksyny

 

Sinice to bakterie odporne na złe warunki tlenowe. Większość wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, produkują też tlen. Przy sprzyjających im warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, słaby wiatr i brak opadów, tworzą tzw. zakwity wody - "kożuchy" o różnym zabarwieniu, czasami wydzielające zatęchłe, ziemiste lub trawiaste zapachy. Zakwity mogą też tworzyć piany na brzegach zbiorników.

 

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę lub gorączkę. Dolegliwości mogą się pojawić nawet kilka dni po kąpieli.

 

PAP

nro/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie