Premier Grecji: biorę na siebie polityczną odpowiedzialność za pożary

Świat
Premier Grecji: biorę na siebie polityczną odpowiedzialność za pożary
PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w piątek w obecności swoich ministrów, że bierze na siebie "pełną odpowiedzialność polityczną" za pożary, które przez kilka dni pustoszyły region Attyka, doprowadzając do śmierci co najmniej 87 osób.

- Zwołałem was tu dziś przede wszystkim po to, by przed wami i przed całym narodem Grecji wziąć na siebie pełną odpowiedzialność polityczną za tę tragedię - powiedział szef rządu w wystąpieniu transmitowanym przez grecką telewizję.

 

Jedną z przyczyn pożarów było m.in. nielegalne budowanie domów, na co - podkreślił - poprzednie rządy od wielu lat dawały przyzwolenie. Zapowiedział, że podejmie wszelkie niezbędne działania, by zmienić ten stan rzeczy i jednocześnie pomóc mieszkańcom tych budynków.

 

Ogień wybuchł w krótkim czasie w wielu miejscach

 

Cipras dodał, że istnieją przesłanki wskazujące, że pożary były dziełem podpalaczy. - Przez całe lato musimy się mieć na baczności - powiedział, wskazując, że podpalacze mogą uderzyć ponownie.

 

W czwartek minister ds. porządku publicznego Nikos Toskas poinformował, że analiza obrazu satelitarnego i wyniki inspekcji lokalnych sugerują, że ogień, który w poniedziałek wybuchł w krótkim czasie w wielu miejscach, najprawdopodobniej został spowodowany podpaleniami.

 

W piątek nadal trwała identyfikacja ofiar. W wyznaczonej kostnicy w Atenach od ich bliskich pobierane były próbki DNA. Według policji analiza pobranego materiału zajmie co najmniej kilka dni i dopiero wtedy będzie można z większą dokładnością wypowiedzieć się na temat liczby ofiar śmiertelnych.

 

Żałoba narodowa

 

Z blisko 3,1 tys. sprawdzonych dotąd przez służby domów na terenach, które ucierpiały z powodu ognia, blisko połowę uznano za nienadającą się do dalszego mieszkania - przekazał rząd grecki.

 

Z powodu pożarów w Grecji ogłoszono stan wyjątkowy i trzydniową żałobę narodową, która zakończyła się w czwartek.

 

Grecja jest obok Portugalii, Hiszpanii i Włoch jednym z krajów śródziemnomorskich, w których wydłużyły się w ostatnich dziesięcioleciach okresy suszy i wysokich temperatur, co szczególnie sprzyja pożarom lasów.

 

Tegoroczne pożary w Grecji należą najtragiczniejszych w skutkach w Europie w XXI wieku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie