Ministerstwo Finansów: 9,5 mld zł nadwyżki budżetowej po czerwcu

Biznes
Ministerstwo Finansów: 9,5 mld zł nadwyżki budżetowej po czerwcu
pixabay.com/gosiak1980

Po czerwcu budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,5 mld zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Za czerwiec dochody budżetu państwa wyniosły 182 mld zł, tj. 51,2 proc. zaplanowanych w tym roku dochodów w wys. 355,7 mld zł. Wydatki budżetu sięgnęły 172,5 mld zł, czyli 43,4 proc. (planowano 397,2 mld zł).

"Po pierwszym półroczu br. budżet państwa zanotował nadwyżkę. Miesiąc czerwiec jest drugim po maju miesiącem, w którym wynik budżetu państwa jest jednak zrównoważony" - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

 

 

Poinformowano, że w okresie styczeń - czerwiec 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 5,3 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa wzrosły w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r. o ok. 7,9 proc., czyli o ok. 12,2 mld zł.

 

Ministerstwo Finansów prognozowało, że po drugim kwartale budżet nadal będzie miał nadwyżkę, ale spadnie ona do 2,6 mld zł. Na koniec trzeciego kwartału prognozowano deficyt w wysokości 5,4 mld zł, a rok zakończyć miałby się deficytem w wysokości 41,5 mld zł, jak zapisano w ustawie budżetowej.

 

PAP 

pez/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie