Kukiz do K. Morawieckiego: daliśmy 720 tys. zł na dom weterana, a nie na wczasy dla seniorów

Polska
Kukiz do K. Morawieckiego: daliśmy 720 tys. zł na dom weterana, a nie na wczasy dla seniorów
Polsat News

Komitet Wyborczy Kukiz '15 przekazał 720 tys. złotych Stowarzyszeniu Solidarność Walcząca, której prezesem jest poseł Kornel Morawiecki, m.in. na budowę Domu Weterana Solidarności - pisze "Super Express". Prac nie rozpoczęto, a Morawiecki senior tłumaczy, że nie odda pieniędzy, bo część z nich już przeznaczył na wczasy dla seniorów.

"Moją intencją nie było fundowanie staruszkom wczasów, tylko trwały budynek dla nich, dom weterana! Taka była umowa z Kornelem Morawieckim! Gdybym wiedział, że w taki sposób te pieniądze będą spożytkowane, to w życiu bym się nie zgodził na przelanie 720 tys. zł dla Solidarności Walczącej. Jeżeli nie ma nawet działki kupionej, nie ma zaczętej budowy, to tak Kornel oszukał mnie, jak i weteranów z Solidarności Walczącej" - cytuje Pawła Kukiza dziennik.

 

Pieniądze zostały przekazane w 2017 roku, miały pomóc w budowie domu pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Prace nad nim nie rozpoczęły się do tej pory. 

 

Według "SE" Morawiecki senior w liście do Kukiza wyjaśnił, że część pieniędzy przeznaczono na program "Seniorzy obok nas", czyli wczasy dla osób starszych w Jastrzębiej Górze oraz że "nie ma zamiaru zwrócić pieniędzy". Jak przekonuje, na budowę domu "potrzeba więcej pieniędzy".

 

Kukiz: nie chcę pieniędzy, tylko Dom Weterana

 

"Ja wcale nie chcę, by Kornel cokolwiek oddawał. Chcę tylko, by rozpoczęto w końcu budowę Domu Weterana Solidarności, bo przede wszystkim na ten cel przekazaliśmy pieniądze" - komentuje sprawę na Facebooku Paweł Kukiz. Odnosi się też do finansowania wczasów. "Nie tak się umawialiśmy. Zresztą, podobno dostał 300 tys. od rządu syna na ten cel (wczasy dla Weteranów). To ilu Weteranom te wczasy Kornel zafundował? Za milion zeta?" - pyta Kukiz. 

 

Kukiz odnosi się do informacji, że stowarzyszenie Solidarność Walcząca otrzymało w ubiegłym roku od instytucji rządowych prawie 300 tys. zł. Ze sprawozdania finansowego stowarzyszenia wynika m.in. że pieniądze przeznaczono na "poprawę samopoczucia osób starszych". Jak ustalił "SE",  zadanie "Seniorzy obok nas" realizowano z dotacji ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, które przelało na konto organizacji Kornela Morawieckiego 200 tys. zł. Według dziennikarzy tej redakcji "w praktyce polegało to na umożliwieniu skorzystania starszym członkom i sympatykom Solidarności Walczącej z bezpłatnego pobytu w ośrodku wczasowym nad morzem".

 

Stowarzyszenie Kukiz '15 nie jest partią i z tego powodu nie otrzymuje subwencji dla partii politycznych. 

 

Super Express, polsatnews.pl

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie