Goście z Polski niewpuszczeni na uroczystości z okazji 30-lecia Związku Polaków na Białorusi

Świat
Goście z Polski niewpuszczeni na uroczystości z okazji 30-lecia Związku Polaków na Białorusi
gpk.gov.by

Ksiądz Ryszard Umański oraz delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych nie będą mogli wziąć udziału w uroczystościach z okazji 30-lecia Związku Polaków na Białorusi, które odbędą się w sobotę w Grodnie.

Ksiądz Umański nie został wpuszczony na Białoruś przez białoruskie służby graniczne, a delegacji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówiono wydania wiz białoruskich - poinformował portal ZPB Znadniemna.pl. UdsKiOR potwierdził tę informację.

 

Według informacji portalu ksiądz Umański jeszcze w czwartek próbował wjechać na Białoruś, korzystając z trybu bezwizowego, ale nie wpuszczono go.

 

Z kolei w piątek poinformowano, że konsulat białoruski nie wydał wiz delegacji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Na czele tej delegacji miał stanąć dyrektor gabinetu szefa urzędu Jacek Polańczyk.

 

 

Mają przyjechać m.in. Karczewski i Dworczyk

 

Jak dotąd nie było informacji o innych osobach, które miałyby trudności z wjazdem na Białoruś. Część gości z Polski, w tym delegacja władz Sopotu, jest już w Grodnie.

 

W sobotę w tym mieście na zachodniej Białorusi odbędą się uroczystości z okazji 30-lecia Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku. Wśród gości mają być m.in. marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera RP.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie