Wójcik: zgadzam się z reakcją policji na proteście przed Pałacem Prezydenckim

Polska

- To przekroczenie granic, protestujący nie byli agresywni wobec policjantów - powiedział w programie "Tak czy Nie" w Polsat News Dariusz Rosati z PO. Według wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, policja postąpiła słusznie. - Możliwość organizowania zgromadzeń jest czymś normalnym w demokratycznym państwie, ale wszystko musi się odbywać w granicach prawa - stwierdził Wójcik.

W czwartek wieczorem przeciwnicy zmian w sądownictwie protestowali przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Krytykowali podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

 

Po formalnym zakończeniu zgromadzenia około godz. 23 część manifestantów została przed Pałacem. Doszło do przepychanek i interwencji policji.

 

PO żąda wyjaśnień ws. użycia gazu

 

Rzecznik komendanta stołecznego policji kom. Sylwester Marczak stwierdził w piątek, że "jeżeli pojawiła się chmura gazu, o której w internecie piszą dziennikarze, to jednoznacznie pokazuje, że gaz został użyty wobec policjantów". - W związku z tym zagrożeniem jeden z funkcjonariuszy użył gazu. Działanie policjantów było adekwatne do zagrożenia - podkreślił.

 

Politycy PO domagają się informacji od szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego ws. okoliczności użycia gazu łzawiącego, a Nowoczesna zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez policję.

 

- To powinno być bardzo dokładnie wyjaśnione. Policja analizuje materiał dowodowy. Emocje zagościły na ulicach, niepotrzebnie, ale to trzeba wyjaśnić, od tego jest zgromadzenie, żeby krzyczeć, ale nie w taki sposób jak krzyczano do policji - stwierdził w programie "Tak czy Nie" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

Rosati: policja przekroczyła granice

 

- To z całą pewnością było przekroczenie granic przez policję, jakich policja powinna przestrzegać. Tam nie było żadnej agresji na policjantów. Trzeba to wyjaśnić i przyjąć jakieś zasady postępowania w policji. Wszystko rozumiem - ochrona mienia publicznego, bezpieczeństwo, ale nie może dochodzić do tego typu wydarzeń - powiedział Dariusz Rosati.

 

- Ja jednak będę stawał po stronie policji, oglądałem różne fragmenty z tego wczorajszego protestu, ale to co widziałem mnie zszokowało - odpowiedział Wójcik.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

Polsat News, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie