70 tys. dolarów za zabicie psa. Nagrodę wyznaczyli handlarze narkotyków

Świat
70 tys. dolarów za zabicie psa. Nagrodę wyznaczyli handlarze narkotyków
COLOMBIAN POLICE

Policyjny pies Sombra (Cień) w swojej blisko sześcioletniej karierze doprowadził do złapania 245 przemytników narkotyków. Suczka owczarka niemieckiego wykazała się tak dobrym węchem, że odkryła w miejscowości Turbo na północy Kolumbii magazyn, w którym ukryto 5,3 tony kokainy. Teraz pies jest pod specjalną ochroną, bo narkotykowi bossowie wyznaczyli nagrodę za jego zabicie.

Pies dał się wyjątkowo we znaki narkotykowym bossom. Poza ostatnio wykrytą gigantyczną ilością kokainy w Turbo (z tego miasta położonego nad zatoką Urabá, wypływają z przemytem łodzie motorowe, a nawet okręty podwodne, do Ameryki Środkowej i do USA), znalazła kolejne cztery tony narkotyków ukryte w częściach samochodowych przygotowanych na eksport.


Sombrę przeniesiono z jej dotychczasowego miejsca pracy na lotnisko w Bogocie uznając, że międzynarodowy port będzie dla niej najbezpieczniejszym miejscem, gdyż gangsterzy nie zaryzykują zamachu na jej życie. W drodze do nowego miejsca pracy towarzyszyła Sombrze specjalna ochrona.

 

 


Znaczna część handlu narkotykami na terenie, na którym służbę pełniła Sombra, jest kontrolowana przez kartel Urabeños. Jego szef Dairo Antonio Úsuga, znany również jako Otoniel, jest jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Kolumbii.


Już w 2012 r. policja znalazła ulotki podpisane przez kartel, w których oferowano 500 dolarów każdemu, kto zabił policjanta.


BBC

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie