Nie żyje ostatnia kobieta pilot legendarnych Spitfire'ów. Mary Ellis miała 101 lat

Świat
Nie żyje ostatnia kobieta pilot legendarnych Spitfire'ów. Mary Ellis miała 101 lat
Wikimedia Commons/Royal Air Force official photographer

W Wielkiej Brytanii Mary Ellis była ostatnią żyjącą kobietą pilotem, która walczyła w II wojnie światowej. Należała do Pomocniczego Transportu Lotniczego, który dostarczał m.in. myśliwce i bombowce na lotniska RAF-u i linię frontu. Wykonała ponad 400 lotów legendarnymi Spitfire'ami; do końca wojny pilotowała 56 różnych rodzajów samolotów. Zmarła w wieku 101 lat.

Na początku wojny kobiety nie mogły latać samolotami wojskowymi. Zmieniło się to w 1940 roku. Mary Ellis o naborze kobiet do Pomocniczego Transportu Lotniczego (ATA) usłyszała w radiu.

 

Swoje pierwsze kroki jako pilot stawiała w aeroklubie mieszczącym się nieopodal rodzinnej miejscowości w hrabstwie Oxfordshire w północno-wschodniej Anglii.


Po wstąpieniu do ATA przeszła szkolenie. Treningi odbywała na samolotach typu Tiger Moths, Hinds i Harts. Do końca II wojny światowej pilotowała 56 różnych rodzajów samolotów, w kabinie spędziła ponad 1100 godzin. Wykonała około 400 lotów Spitfire'ami, uchodzącymi za ikonę brytyjskiego lotnictwa wojskowego.

 

Po wojnie hodowała owce, później pracowała na lotnisku


Po wojnie Ellis wróciła do rodzinnej miejscowości i zajmowała się hodowlą owiec. Z czasem przeprowadziła się na wyspę Wight i zatrudniła na tamtejszym lotnisku.


W 1961 r. Mary poślubiła Donalda Ellisa, który podzielał jej miłość do latania. Lubiła jeździć samochodami rajdowymi. 


Wśród brytyjskich pilotów cieszyła się ogromnym szacunkiem. Zmarła w wieku 101 lat.

 

 

The Telegraph

nro/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze