Najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca. Następne takie w 2123 r.

Polska

Rekordowe zaćmienie jedynego naturalnego satelity Ziemi będzie można obserwować 27 lipca. Rozpocznie się o godz. 21:30 i potrwa 103 minuty. Według naukowców z Centrum Nauki Kopernik, zjawisko będzie wyjątkowe z dwóch powodów: bo Księżyc znajdzie się w punkcie najdalej położonym od Ziemi i towarzyszyć mu będzie opozycja Marsa. Ostatnio miało to miejsce w 1356 r.. Kolejne będzie dopiero w 2123 r.

W trakcie lipcowego zaćmienia Księżyca będzie widoczny bardzo jasny i czerwony Mars. Tej nocy będzie przypadać jego opozycja - znajdzie się wtedy dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i to w niezwykle małej odległości od kuli ziemskiej. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 r.

Zjawisko będzie dobrze widoczne nad Europą, a także Afryką Wschodnią i Zachodnią, Azją Środkowo-Wschodnią oraz Australią.

 

Rdzawy kolor podczas zaćmienia

 

Chociaż podczas całkowitego zaćmienia naszego satelity Ziemia blokuje światło słoneczne, to niewielkie jego ilości przechodzą przez atmosferę ziemską i podświetlają Księżyc. Zaćmiony i "zabarwiony" na rdzawo, stanie się niemal niewidoczny, ustępując pod względem świetlistości jedynie Czerwonej Planecie.

 

Intensywność rdzawej barwy tarczy Księżyca podczas zaćmienia zależy od stopnia zapylenia atmosfery ziemskiej. Zależy to m.in. od aktywności wulkanicznej i działalności człowieka. Atmosfera Ziemi działa wówczas jak wzmocniony filtr, który przepuszcza głównie światło pomarańczowe i czerwone. Właśnie dlatego zaćmiony Księżyc jest rdzawy, a przy wzmożonej aktywności wulkanów wyrzucających pył do ziemskiej atmosfery nawet krwisto czerwony.

 

Podobne zjawisko zaobserwować można podczas zachodów Słońca, gdy promienie słoneczne przedzierają się przez grubszą warstwę powietrza niż wtedy, gdy Słońce znajduje się wysoko.

 

Centrum Nauki Kopernik, polsatnews.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie