Kaczyński: ws. referendum zdecydował termin, ale idea słuszna i wrócimy do sprawy

Polska
Kaczyński: ws. referendum zdecydował termin, ale idea słuszna i wrócimy do sprawy
Polsat News

- W sprawie braku poparcia prezydenckiego wniosku o referendum ws. zmian w konstytucji zdecydował termin, który został uznany za trudny; sam pomysł, idea prezydenta dot. referendum jest słuszna i będziemy do tej sprawy wracać - podkreślił w czwartek w TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W środę Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada. Za podjęciem przez Senat takiej uchwały opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. W 63 osobowym klubie PiS, w głosowaniu wzięło udział 59 senatorów. 9 było za wnioskiem prezydenta, nikt nie był przeciw, 50 senatorów wstrzymało się od głosu, 4 nie głosowało.

 

"Termin uznany powszechnie za bardzo trudny"

 

Prezes PiS pytany, dlaczego senatorowie PiS nie poparli wniosku prezydenta odpowiedział, że nie wszyscy wstrzymali się od głosu, ponieważ część głosowała za jego przyjęciem.

 

- Tutaj zdecydował termin, który został uznany dość powszechnie za bardzo trudny. To by utrudniło z jednej strony obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w tym momencie kulminacyjnym 10-11 listopada, a z drugiej strony byłoby to kolejną przesłanką, w naszym przeświadczeniu, do tego, by bardzo niewielu ludzi, obywateli skorzystało z tego uprawnienia do uczestniczenia w referendum, co później byłoby wykorzystane przeciwko prezydentowi, a prawdopodobnie także przeciwko PiS - powiedział Kaczyński.

 

"Duda będzie kandydatem PiS w wyborach w 2020 roku"

 

Prezes PiS zapewnił, że temat nowej konstytucji jest wciąż aktualny. - Sam pomysł, sama idea pana prezydenta jest z całą pewnością słuszna, trzeba o tym rozmawiać, trzeba o to pytać społeczeństwo. Jest kwestia momentu - podkreślił Kaczyński. - Będziemy do tej sprawy wracać. Czy w trakcie tej kadencji - mówię o kadencji parlamentarnej - czy przyszłej, to nie potrafię w tym momencie odpowiedzieć - dodał lider PiS.

 

Powtórzył, że "to bardzo ważna idea, bardzo ważny pomysł". - Podchodzimy do tego z wielkim szacunkiem, tak jak z wielkim szacunkiem podchodzimy do pana prezydenta - oświadczył.

 

Na pytanie, czy aktualna jest zapowiedź, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta w 2020 r., w kontekście sprawy referendum, odpowiedział, że "jest to całkowicie aktualne".

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze