Działki warte miliony, liczne mieszkania, ale też porcelana i ciągnik. Ujawniono majątki europosłów

Polska
Działki warte miliony, liczne mieszkania, ale też porcelana i ciągnik. Ujawniono majątki europosłów
Polsat News

Na stronie Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów do Parlamentu Europejskiego za 2017 r. Oszczędności niektórych opiewają na kilka milionów złotych. Najwięcej zgromadził Karol Karski (PiS), który w różnych walutach posiada prawie 5 mln zł. Podobnie Danuta Hübner z PO. Anna Fotyga z PiS w oświadczeniu uwzględniła porcelanę, meble i obrazy, których łączną wartość oszacowała na 150 tys. zł.

Oświadczenia majątkowe wszystkich polskich europosłów dostępne są na stronie Sejmu. Poniżej sprawozdania wybranych parlamentarzystów.

 

Danuta Hübner


Europosłanka Platformy Obywatelskiej zgromadziła ponad pół miliona złotych oszczędności, 1,1 mln euro, 4 tys. dolarów i ponad 13 tys. franków szwajcarskich. Ponadto jest właścicielką mieszkania o powierzchni 150 m. kw. W skład majątku wchodzi również dom, którego własność dzieli z mężem.


Hübner w oświadczeniu uwzględniła również samochód - Volvo S40 z 2005 r.


Karol Karski


Polityk Prawa i Sprawiedliwości w różnych walutach zgromadził ok. 5 mln zł. Jest właścicielem czterech mieszkań i domu o powierzchni 42 m kw. Oprócz tego Karski posiada działkę na cmentarzu o wartości ok. 20 tys. zł.


Dochody europosła to nie tylko dieta poselska. Polityk prowadzi działalność naukową i z tego tytułu również osiąga przychody.


Janusz Korwin-Mikke


Szef partii Wolność pod koniec stycznia 2018 postanowił zrzec się mandatu europosła. Jednak jeszcze w 2017 roku zasiadał w parlamentarnych ławach.


Na koncie, którego jest współwłaścicielem, zgromadził 5 tys. zł. Oprócz tego posiada 40 tys. zł na swoim rachunku.

 

Polityk ma dom o wartości 680 tys. zł oraz 40-metrowe mieszkanie. Ponadto w skład jego majątku wchodzi siedem działek, z czego jedna z nich jest warta 4,5 mln zł.


Źródłem dodatkowego dochodu Korwin-Mikkego jest "działalność publicystyczna", dzięki której uzyskał 24 tys. zł. Polityk ma dwa auta: BMW F11 oraz Fiata Punto.


Anna Fotyga


Europosłanka, a kiedyś minister spraw zagranicznych w rządzie PiS, w swoim oświadczeniu napisała, że jedynymi środkami jakie posiada w polskiej walucie jest 100 zł na koncie męża w SKOK-u Stefczyka.


Ponadto zgromadziła ponad 50 tys. euro. Obraca również papierami wartościowymi na kwotę 80 tys. zł. Fotyga, zgodnie z oświadczeniem, ma mieszkanie o wartości 800 tys. zł. Jest jego współwłaścicielką. Nieruchomość, dwie działki i garaż należą do niej oraz jej męża.


W rubryce "mienie ruchome" Fotyga wpisała porcelanę, księgozbiór oraz obrazy, których łączną wartość oszacowała na 150 tys. zł. W oświadczeniu uwzględniła również wyposażenie pracowni projektowej męża, której wartość to 100 tys. zł.


Jarosław Kalinowski


Polityk, który w Parlamencie Europejskim zasiada z ramienia PSL odłożył 230 tys. zł i 18 tys. euro. Jest właścicielem domu o powierzchni 200 m kw. oraz gospodarstwa rolnego, którego wartość oszacował na ponad 1,2 mln zł. Dzięki działalności rolniczej Kalinowski osiąga dodatkowy dochód. W 2017 r. było to 25 tys. zł. Oprócz tego polityk ma działkę rekreacyjną z domem letniskowym o wartości 60 tys. zł.


Europoseł ma ciągnik i kombajn, na który musiał wziąć 80 tys. zł kredytu. Ponadto posiada dwa samochody: skodę kodiaq z 2017 r. oraz toyotę yaris z 2014 r.

 

Adam Szejnfeld

 

Eurodeputowany PO zgromadził 469 tys. euro, czyli ponad 2 mln zł oraz 44 tys. zł oszczędności. Oprócz tego jest współwłaścicielem mieszkania wartego 145 tys. zł.

 

Szejnfeld wpisał do oświadczenia majątkowego dwa auta - BMW X5 z 2017 roku i Jaguara X-Type.

 

Ryszard Czarnecki

 

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego zgromadził ponad 15 tys. zł oraz 14 tys. euro. Czarnecki ma trzy mieszkania o łącznej wartości 3,9 mln zł, które wchodzą w skład współwłasności małżeńskiej oraz własnościowe mieszkanie o wartości 210 tys. euro.


W oświadczeniu majątkowym europosła PiS wpisane jest 9-letnie Audi Q5.

 

Jerzy Buzek

 

Jerzy Buzek w swoim oświadczeniu majątkowym poinformował, że zgromadził 281 tys. euro. Były przewodniczący PE nie ma jednak środków zgromadzonych w walucie polskiej.

 

Jest także właścicielem trzech mieszkań oraz dwóch aut - Renault Laguna i Megane.

 

Lidia Geringer de Oedenberg

 

Eurodeputowana SLD zgromadziła 498 tys. zł oraz 213 tys. euro. Jest posiadaczką ośmiu mieszkań wartych łącznie ponad 3 mln zł. Do tego dochodzi jeszcze dom o powierzchni 130 m2, wart w momencie zakupu 400 tys. zł. 

 

Geringer de Oedenberg zarobiła ponad 222 tys. zł z najmu nieruchomości oraz blisko 9 tys. zł z tytułu emerytury.

 

Barbara Kudrycka

 

Eurodeputowana zgromadziła 220,6 tys. zł, 54,2 tys. euro, 377 dolarów oraz 100 tys. zł i 11,7 tys. euro w funduszach emerytalnych.

 

Kudrycka wpisała w oświadczeniu 180-metrowy dom o wartości ok. 500 tys. zł oraz dwa mieszkania -  54-metrowe, o wartości 270 tys. zł oraz 33-metrowe, warte ok. 150 tys. zł.

 

Eurodeputowana jest także właścicielką działki budowlanej wartej ok. 200 tys. zł oraz lokalu usługowego wartego 427 tys. zł.

 

W jej oświadczeniu wpisane są dwa samochody - BMW z 2012 i 2014 r.

 

Janusz Lewandowski

 

Europoseł PO zgromadził 305 tys. zł, a wspólnie z żoną ma ok. 207 tys. zł. Dodatkowo, w oświadczeniu majątkowym wskazał, że lokata jego żony w funduszu inwestycyjnym to 1,1 mln zł. Do tego dochodzą oszczędności w euro (271 tys. zł) i dolarach (około 3 tys. zł).

 

Lewandowski posiada też mieszkania warte: 1 mln zł, 500 tys. zł oraz 370 tys. euro (ponad 1,5 mln zł). Jedno, o wartości 200 tys. zł, jest współwłasnością córki europosła.

 

Jarosław Wałęsa

 

Inny z eurodeputowanych PO Jarosław Wałęsa zgromadził ponad 141 tys. zł i 26 tys. euro oszczędności. Do tego w akcjach lub obligacjach ma ponad 886 tys. zł, 210 tys. euro i 45 tys. dolarów.

 

Wałęsa jest też współwłaścicielem mieszkania i domu, w oświadczeniu wskazał jedynie, że nieruchomości mają "wartość rynkową".

 

Polityk ma na własność Mercedesa GLC z 2016 r.

 

polsatnews.pl

nro/zdr/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze