Protest na pokładzie samolotu. Studentka zablokowała deportację Afgańczyka

Świat
Protest na pokładzie samolotu. Studentka zablokowała deportację Afgańczyka
Zdj. ilustracyjne/Facebook/Göteborg Landvetter Airport

21-studentka z Göteborga zdecydowała się na nietypowy protest na pokładzie samolotu lecącego ze Szwecji do Turcji. Po wejściu na pokład odmówiła zajęcia miejsca, uniemożliwiając tym samym start samolotu, którym deportowany miał być 52-letni Afgańczyk. Mężczyzna wcześniej nie otrzymał azylu w Szwecji. Upór kobiety przyniósł skutek - deportacja została wstrzymana.

Po wejściu na pokład maszyny, lecącej z Göteborga do Stambułu, Elin Ersson w przeciwieństwie do reszty pasażerów nie zamierzała usiąść na swoim miejscu.

 

- Nie usiądę, dopóki on nie opuści samolotu - powiedziała kobieta stając w obronie mężczyzny, któremu odmówiono azylu w Szwecji. Według niej 52-latek nie będzie bezpieczny w Afganistanie, bo ciągle trwa tam wojna.

 

Całe zdarzenie studentka relacjonowała na żywo za pośrednictwem Facebooka.

 

 

Do przeprowadzenia swojego pokojowego protestu wykorzystała procedury obowiązujące na pokładzie samolotu. Zgodnie z zasadami pilot nie może wystartować jeśli wszyscy pasażerowie nie siedzą na swoich miejscach.   

 

- Dopóki osoba stoi, pilot nie może wystartować. Wszystko, co chcę zrobić, to powstrzymać deportację, później będę przestrzegać zasad. Wszystko to, co robię, jest całkowicie legalne i nie popełniam przestępstwa - mówiła Elin w czasie transmisji.

 

Obsługa samolotu starał się nakłonić ją do przerwania protestu, jednak ta nie dawała za wygrana. Po pewnym czasie przyłączyły się do niej inne osoby, które również wstały ze swoich miejsc, udzielając jej w ten sposób wsparcia.

 

Będzie deportowany w późniejszym terminie

 

Nie obyło się jednak również bez gorzkich słów pod jej adresem. Na krytykę jej zachowania przez jednego ze zdenerwowanych sytuacją pasażerów, Elin wytknęła mu, że bardziej przejmuje się swoim czasem niż życiem innego człowieka.

 

W końcu po kilkudziesięciu minutach impasu, podjęto decyzję, że Afgańczyk opuści pokład samolotu w towarzystwie pracowników ochrony. Z samolotu wyproszona została również sama studentka.

 

Jak podają media, Elin może jednak ponieść konsekwencje swojej akcji, ponieważ nie podporządkowując się poleceniom obsługi, opóźniła start samolotu.

 

Według informacji Deutsche Welle, 52-letni mężczyzna przybywa obecnie w areszcie. Ma zostać deportowany w późniejszym terminie.

 

Szwedzkie władze w ostatnim czasie mocno ograniczyły pozytywne rozpatrywanie wniosków azylowych. Według najnowszych wytycznych, osoby, którym odmówiono azylu, mają być deportowane z terytorium Szwecji możliwie najszybciej.

 

"The Guardian"

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie