Ponad 66 mln zł z Unii Europejskiej na rozwój SGGW. Powstanie Centrum Medycyny Regeneracyjnej

Biznes
Ponad 66 mln zł z Unii Europejskiej na rozwój SGGW. Powstanie Centrum Medycyny Regeneracyjnej
pl.wikipedia.org/Hubert Śmietanka/CC BY SA 2.5

Do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) trafi wsparcie z UE, ponad 66 mln zł, na utworzenie Centrum Medycyny Regeneracyjnej i zakup nowoczesnej aparatury naukowo-badawczej - poinformowało w środę biuro prasowe uczelni.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 66,6 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali Marszałek Adam Struzik i JM Rektor SGGW w Warszawie Wiesław Bielawski.

 

Inwestycja polega na utworzeniu nowych laboratoriów oraz adaptacji istniejących pomieszczeń dla Centrum Medycyny Regeneracyjnej (CMR), a tym samym - utworzeniu zintegrowanego zespołu laboratoriów wyposażonych w innowacyjną aparaturę do badań na zwierzętach. W CMR realizowane będą nowoczesne projekty na pograniczu medycyny i weterynarii, w zakresie fizjologii i patofizjologii chorób, badania chorób i schorzeń stanowiących zagrożenie dla szeroko rozumianego zdrowia publicznego oraz nowatorskie badania z zakresu wysoko wyspecjalizowanej medycyny regeneracyjnej.

 

Badania eksperymentalne

 

SGGW w Warszawie, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką, dzięki zakupieniu nowoczesnej i unikatowej w skali kraju i świata aparaturze zyskają potencjał, pozwalający włączyć się w większym niż dotychczas stopniu w realizację projektów badawczych i badawczo-rozwojowych w zakresie stosowania nowych technik badawczych, leczenia czy diagnozowania dla lekarzy medycyny i weterynarii oraz biologów biotechnologów - czytamy w informacji uczelni.

 

W nowych laboratoriach i pracowniach będą prowadzone badania eksperymentalne dotyczące terapii chorób i rozwoju nowych technik badawczych w zakresie nauk weterynaryjnych, biomedycznych i przyrodniczych. Będzie też możliwe prowadzenie ultranowoczesnych interdyscyplinarnych i innowacyjnych badań z pogranicza nanotechnologii, inżynierii tkankowej oraz transplantologii.

 

Centrum Medycyny Regeneracyjnej stworzy nowe możliwości badań w obszarze nauk klinicznych, fizjologicznych i biologii molekularnej. Według uczelni, planowane badania przyczynią się do przyspieszenia tempa rozwoju nauk weterynaryjnych, medycznych i biotechnologicznych w Polsce.

 

PAP

jm/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie