OBWE: na wschodzie Ukrainy ginie mniej ludności cywilnej

Świat
OBWE: na wschodzie Ukrainy ginie mniej ludności cywilnej
en.wikipedia.org/News UTR/ CC BY 3.0

Liczba ofiar wśród ludności cywilnej i liczba przypadków naruszenia rozejmu na wschodzie Ukrainy zmniejsza się - powiedział w środę w Mińsku Martin Sajdik, specjalny przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie.

Sajdik, komentując w środę kolejne spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku, ocenił, że rozejm uzgodniony pod koniec czerwca i obowiązujący w związku ze żniwami od 1 lipca „nadal daje efekty”.

 

- Według wstępnych danych specjalnej misji monitoringowej OBWE od 1 lipca istotnie zmniejszyła się liczba przypadków naruszenia rozejmu, a także liczba ofiar wśród ludności cywilnej. Według mediów od początku jego obowiązywania do chwili obecnej nie było żadnej ofiary śmiertelnej wśród ludności cywilnej - wskazał dyplomata.

 

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie