Komisja nie rekomenduje Senatowi wyrażenia zgody na zarządzenie referendum konstytucyjnego

Polska
Komisja nie rekomenduje Senatowi wyrażenia zgody na zarządzenie referendum konstytucyjnego
Polsat News

Komisja ustawodawcza nie rekomenduje Senatowi wyrażenia zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum konsultacyjnego ws zmian w konstytucji.

W czasie dyskusji wniosek o odrzucenie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy ws. zgody na referendum złożyli na posiedzeniu komisji senatorowie Platformy Obywatelskiej: Bogdan Klich, Piotr Zientarski i Aleksander Pociej. Zgodnie z sugestią senackiego Biura Legislacyjnego przeformułowano go na wniosek o "niezarekomendowanie wysokiej izbie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum przez prezydenta".

 

W głosowaniu tak sformułowany wniosek poparło czterech członków komisji przy dwóch głosach przeciwnych i sześciu wstrzymujących się.

 

- Nie jestem usatysfakcjonowany stanowiskiem senackiej komisji; to nie jest decyzja wiążąca dla Senatu jako całej izby - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha.

 

Mucha: zaskakujące i niezrozumiałe

 

- To nie jest decyzja, która jest wiążąca dla Senatu jako całej izby. Będzie dyskusja na posiedzeniu plenarnym Senatu - dodał prezydencki minister.

 

Wyraził ubolewanie, że na początku posiedzenia senackiej komisji senator PO Bogdan Klich "oświadczył, że klub PO będzie przeciwny inicjatywie referendalnej". - To dla mnie jest zaskakujące i niezrozumiałe, bo przypomnę, że ci sami senatorowie, m.in, pan senator Klich byli za referendum w 2015 r. proponowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - zaznaczył Mucha.

 

Podkreślił też, że pytania referendalne są odzwierciedleniem woli Polaków. - Dobrze byłoby, gdyby Senat referendum zarządził; na posiedzeniu planarnym o to będziemy wnioskować, o to będziemy apelować - zapowiedział prezydencki minister.

 

Pytany, czy nie czuje się zawiedziony postawą senatorów PiS, odparł, że "nie było jednoznacznej sytuacji głosowania klubowego". - Część senatorów PiS zagłosowała przeciw rekomendacji (o odrzucenie wniosku ws. referendum) - zaznaczył Mucha.

 

Jak dodał, jako pełnomocnik prezydenta "oczywiście" z kierownictwem klubu PiS będzie rozmawiał jeszcze we wtorek.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie