Armia izraelska zestrzeliła syryjski myśliwiec. Netanjahu: naruszył układ z 1974 roku

Świat
Armia izraelska zestrzeliła syryjski myśliwiec. Netanjahu: naruszył układ z 1974 roku
Reuters

Armia Izraela zestrzeliła syryjski myśliwiec, który spenetrował terytorium tego kraju - podało w środę wojsko państwa żydowskiego. Samolot rozbił się w Syrii, prawdopodobnie na terytoriach kontrolowanych przez Państwo Islamskie; los załogi nie jest znany.

Jak podało w oświadczeniu wojsko izraelskie, samolot typu Suchoj miał wlecieć dwa kilometry w głąb terytorium tego państwa. W jego kierunku wystrzelono dwie rakiety Patriot.

 

Według telewizji Sky News Arabia myśliwiec rozbił się na południowym zachodzie Syrii w rejonie dorzecza rzeki Jarmuk. Obszar ten kontrolowany jest przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS). Nie jest na razie jasne, czy piloci zdołali się katapultować przed strąceniem.

 

- Nie mamy do tej pory informacji o pilotach. Nie wiem o żadnych doniesieniach o spadochronach - przekazał rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus. Potwierdził, że samolot rozbił się na południu Syrii i należał do armii rządowej tego państwa, a nie do Rosji.

 

Pierwszy przypadek od 2014 r.

 

Syryjska agencja SANA potwierdziła ostrzał jednego z myśliwców armii reżimu Baszara el-Asada. Zaznaczyła, że w momencie ataku samolot znajdował się w syryjskiej przestrzeni powietrznej i prowadził nalot na pozycję rebeliantów. Cytowane przez agencję wojskowe źródło w Damaszku oskarżyło Izrael o "pomoc terrorystom".

 

Był to pierwszy przypadek zestrzelenia syryjskiego myśliwca przez izraelską armię od 2014 roku, gdy strąciła ona inny samolot typu Suchoj - odnotował portal "Times of Israel".

 

Napięcie między państwem żydowskim i Damaszkiem rośnie w związku z ofensywą wojsk Asada na południu Syrii. W ostatnich tygodniach armia syryjska odbiła tam od rebeliantów rozległe terytoria w pobliżu kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Obecnie w regionie tym prowadzi głównie kampanię zbrojną przeciwko IS.

 

Netanjahu: armia podjęła odpowiednia działania

 

Działania izraelskiego wojska bronił we wtorek premier Benjamin Netanjahu, który ocenił, że armia "podjęła odpowiednie działania". - Nalegamy, by Syria rygorystycznie przestrzegała porozumienia o odseparowaniu oddziałów (...) - ostrzegł, wskazując na Porozumienie o Rozdziale Sił na Wzgórzach Golan z 1974 roku, które ustanowiło strefę zdemilitaryzowaną między Izraelem a Syrią.


Rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus potwierdził wcześniej, że strącony myśliwiec rozbił się na południu Syrii i należał do armii rządowej tego państwa, a nie do Rosji. Dodał, że nie dysponuje żadnymi informacjami o załodze.


W obliczu wtorkowych wydarzeń specjalny koordynator ONZ ds. bliskowschodniego procesu pokojowego Nikołaj Mładenow wezwał obie strony do przestrzegania porozumienia z 1974 roku. Ostrzegł przed: "niepokojącym przebiegiem coraz częstszych i niebezpiecznych konfrontacji" między Izraelem a Syrią.

 

Odrzucona oferta Moskwy

 

Władze Izraela wielokrotnie podkreślały, że nie zaakceptują obecności irańskich oddziałów, wspierających w konflikcie syryjskim Asada, w pobliżu swojej granicy. Sprawa ta miała być poruszana na szczycie w Helsinkach między prezydentami USA i Rosji, Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem.

 

Podczas spotkania w poniedziałek w Jerozolimie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił ofertę Moskwy, która zaproponowała, że będzie utrzymywać irańskie siły zbrojne co najmniej 100 km od Wzgórz Golan.

 

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku objął te tereny swoim systemem prawnym oraz administracyjnym. Syria uważa, że Wzgórza Golan są okupowane przez Izrael i domaga się zwrotu całości terytorium; w 2009 roku Netanjahu powiedział, że Izrael nigdy nie odda tych terenów, gdyż są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa państwu żydowskiemu.

 

PAP

prz/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie