"Nie było rozmów z Małgorzatą Manowską ws. stanowiska I prezesa SN"

Polska
"Nie było rozmów z Małgorzatą Manowską ws. stanowiska I prezesa SN"
Polsat News

- Minister sprawiedliwości nie prowadził żadnych rozmów z dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzatą Manowską w kwestii jej kandydowania na urząd I prezesa Sądu Najwyższego - oświadczył w poniedziałek rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości Jan Kanthak.

Według sobotnich informacji "Dziennika Gazety Prawnej" opublikowanych na portalu internetowym gazety najpoważniejszą kandydatką do objęcia urzędu pierwszej prezes SN jest obecna dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska. Według "DGP" Manowska "jest już po słowie" z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

 

- Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że nieprawdziwa jest informacja "DGP", jakoby prof. Małgorzata Manowska "jest już po słowie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą" w kwestii jej kandydowania na urząd Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości nie prowadził na ten temat żadnych rozmów z obecną dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - podkreślił w oświadczeniu Kanthak.

 

Piebiak: Manowska to znakomity fachowiec

 

Przypomniał, że I prezesa SN "powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród kandydatów - sędziów Sądu Najwyższego przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego". - Dlatego dywagacje "DGP" są nie tylko nieprawdziwe, lecz także sprzeczne z obowiązującymi rozwiązaniami ustrojowymi - czytamy w oświadczeniu MS.

 

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak powiedział w niedzielę, że Manowska to znakomity fachowiec; stanowisko sędziego Sądu Najwyższego należy jej się jak mało komu, jeśli zgłosi swoją kandydaturę, byłaby również dobrym I prezesem SN.

 

Piebiak przypomniał jednocześnie, że pierwszy prezes SN jest powoływany przez prezydenta spośród pięciu kandydatów wybranych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN. - Nie wiem, czy pani prof. Manowska będzie się ubiegać o stanowisko pierwszego prezesa - zaznaczył wiceminister.

 

"To plotki"

 

Manowska w poniedziałek portalowi onet powiedziała, że dziwią ją sugestie, jakoby miała ubiegać się o stanowisko I prezesa SN. - Wszystko, co pojawiło się w mediach w tym kontekście, to plotki - zaznaczyła. Potwierdziła, że zgłosiła swoją kandydaturę na sędziego SN.

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN, każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

 

Do rzekomej kandydatury sędzi Manowskiej na stanowisko I prezesa SN odniósł się w programie "Graffiti" w Polsat News rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński. - Kto będzie kandydatem i kogo wybierze prezydent - jest za wcześnie, żeby o tym mówić - powiedział.

 

 

PAP

nro/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie