Fala wezbraniowa dociera do Warszawy. Poziom wody będzie wyższy nawet o 2,5 metra

Polska
Fala wezbraniowa dociera do Warszawy. Poziom wody będzie wyższy nawet o 2,5 metra
Wikipedia.org/Tadeusz Rudzki

Od kilku dni Wisłą przemieszcza się spłaszczona fala wezbraniowa, która wywołana została przez wyjątkowo ulewne deszcze padające w Karpatach w ubiegłym tygodniu. Wezbranie dotrze we wtorek do Warszawy podnosząc poziom rzeki nawet o 2,5 metra.

W ubiegły piątek na Wiśle zaczęła się formować fala wezbraniowa. Jej przyczyną były nadzwyczaj intensywne opady deszczu, które przez kilka dni przechodziły nad województwem małopolskim i śląskim, a zwłaszcza nad Karpatami.


W ciągu tylko jednej doby w Gorcach, Tatrach i Beskidzie Śląskim potrafiło spaść nawet 200 mm deszczu. Woda opadowa zeszła do potoków, strumyków i mniejszych rzek, a później zasiliła Wisłę. W międzyczasie wezbrane rzeki zaczęły podmywać i uszkadzać domy, drogi i mosty. Kilka miejscowości zostało odciętych od świata.

 

W piątek fala przepłynęła przez Kraków


W piątek mocno spłaszczona fala przepłynęła przez Kraków, nieznacznie tylko podnosząc poziom wody, a w sobotę przez Sandomierz. W niedzielę w pierwszej połowie dnia dotarła do Zawichostu, a więc w rejon pogranicza trzech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.


Poziom wody na wodowskazie wyniósł 545 cm, a więc przekraczał stan ostrzegawczy o 65 cm. Do stanu alarmowego pozostało 75 cm. Było to pierwsze przekroczenie stanu ostrzegawczego w środkowym biegu Wisły. Nie doszło do podtopień.


W poniedziałek wezbranie przepływa przez Puławy. Poziom wody sięga tam 420 cm i już nie wzrośnie. Do osiągnięcia stanu ostrzegawczego pozostało zaledwie 30 cm, a do stanu alarmowego 130 cm. Nie ma jednak zagrożenia powodziowego.

 

Poziom wody osiągnie maksymalnie około 320 cm


We wtorek fala wezbraniowa dotrze do Warszawy. Jeszcze w piątek poziom Wisły na wysokości bulwarów wynosił zaledwie 68 cm. W sobotę wzrósł o 20 cm. W niedzielę rzeka wzbierała bardzo szybko, przez cały dzień poziom podniósł się z 90 do 213 cm.


Podczas przepływu wezbrania osiągnie maksymalnie około 320 cm, co oznacza, ze będzie wyższy o kolejny metr. Przekroczy tym samym górną granicę stanów średnich, jednak do stanu ostrzegawczego i alarmowego pozostanie jeszcze spory zapas.


Żadnego zagrożenia powodziowego nie ma, jednak warto wybrać się nad brzeg rzeki, aby porównać, jak szybko i jak bardzo podniesie się poziom wody w stosunku do tego, jaki był w ubiegły piątek. W sumie będzie to nawet 2,5 metra.

 

 
  

 

Wezbranie przepływać będzie niecałe trzy dni

 

Dotychczas wynurzające się z rzeki łachy, spowodowane wysokimi temperaturami i posuchą, każdego dnia zasiedlane przez ptaki, w znacznej mierze znajdą się pod wodą. Wisła zabierze też fragmenty popularnych warszawskich plaż miejskich.


Wezbranie przepływać będzie niecałe trzy dni, około połowy tygodnia poziom rzeki wróci do stanu z pierwszej połowy ubiegłego tygodnia. Jeszcze przed weekendem fala wezbraniowa ujdzie ostatecznie do Zatoki Gdańskiej.

 

 

 

Szczegółowa prognoza pogody dostępna poniżej:

 

 

twojapogoda.pl, poslatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie