Jerzyki na dachu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest ich już prawie 100

Polska
Jerzyki na dachu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest ich już prawie 100
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Prawie 100 jerzyków w 23 gniazdach zamieszkuje na dachu siedziby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zeszłym roku gniazd było 15, a ptaków 64.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w tym roku na dachach trzech budynków członkowie Towarzystwa Przyrodniczego Bocian znaleźli 23 gniazda, gdzie pod opieką rodziców żyje 48 piskląt. "Łącznie jest tam niemal 100 ptaków, przy czym kolejnych 5 jaj jest wysiadywanych. To znaczny przyrost populacji, gdyż jeszcze w ubiegłym roku Fundusz gościł 64 ptaki, w tym 34 pisklęta" - dodano.

 

 

Jerzyki - jak czytamy w komunikacie - ze względu na podobny kształt w locie, często bywają mylone z jaskółkami. Są jednak od nich znacznie większe i jednolicie ubarwione na brązowo, nie licząc jaśniejszego podgardla. W przeciwieństwie do jaskółek, jerzyków nigdy nie spotkamy na ziemi, są one przystosowane jedynie do siadania na pionowych, chropowatych powierzchniach. Pierwotnym siedliskiem jerzyków były szczeliny w skałach, dlatego też w miastach zasiedlały one różne otwory w budynkach. Fundusz wskazał, że termomodernizacja, ocieplanie budynków znacznie uszczupliły ich populację. Obecnie się odbudowuje dzięki montowaniu budek na budynkach.

 

NFOŚiGW podkreślił, że jerzyki są też rekordzistami w locie, ponieważ większość życia spędzają w powietrzu. Jerzyki również śpią lecąc. Rekordzista spędził w powietrzu bez lądowania 3 lata. Jerzyki na ziemię wracają tylko po to, by wydać na świat potomstwo.

 

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie