Szef amerykańskiego wywiadu: nie wiem, co się stało podczas spotkania Trump-Putin

Świat
Szef amerykańskiego wywiadu: nie wiem, co się stało podczas spotkania Trump-Putin
PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA powiedział w czwartek, że "nie wie, co się stało" podczas niedawnej rozmowy prezydentów USA i Rosji. - Myślę, że z czasem dowiemy się więcej - stwierdził Dan Coats na forum bezpieczeństwa w Aspen w stanie Kolorado. Lider mniejszości demokratycznej w Senacie USA, Chuck Schumer wezwał amerykańskiego prezydenta, by ten wyjaśnił o czym rozmawiał z Putinem.

Republikanie i Demokraci w Kongresie USA szukają odpowiedzi, jakie porozumienia mógł osiągnąć Donald Trump z Władimirem Putinem podczas ich dwugodzinnego spotkania w poniedziałek w Helsinkach, w którym towarzyszyli im tylko tłumacze.

 

- Nie wiem, co się stało na tym spotkaniu - przyznał w Aspen Coats, który od roku 2017 jako dyrektor Wywiadu Narodowego koordynuje pracę 17 agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych, w tym CIA i NSA.

 

- Myślę, że z biegiem czasu (...) dowiemy się więcej - powiedział Coats.

 

Trump: spotkanie było wielkim sukcesem

 

W czwartek Trump napisał na Twitterze, że spotkanie z Putinem "było wielkim sukcesem". Poinformował, że dyskutowali o wielu kwestiach, "włącznie z powstrzymaniem terroryzmu, bezpieczeństwem Izraela, proliferacją broni nuklearnej, cyberatakami, handlem, Ukrainą, pokojem na Bliskim Wschodzie, Koreą Północną i innymi".

 

 

Władimir Putin zgodził się, że szczyt w Helsinkach zakończył się sukcesem i powiedział w czwartek, że "doprowadził do pewnych użytecznych porozumień", nie podając jednak żadnych szczegółów.

 

Szef wywiadu o kolejnym spotkaniu dowiedział się na forum w Aspen

 

Na forum w Aspen szef wywiadu amerykańskiego dowiedział się o decyzji Donalda Trumpa o zaproszeniu Putina na drugie spotkanie, do którego miałoby dojść jesienią w Białym Domu.

 

- Ok, to będzie wyjątkowe - stwierdził z uśmiechem Dan Coats, w przeszłości republikański senator ze stanu Indiana i zdecydowany krytyk rosyjskiej polityki.

 

- Dopóki nie dowiemy się, co się stało na tym dwugodzinnym spotkaniu w Helsinkach, prezydent nie powinien mieć więcej kontaktów osobistych z Putinem - w Stanach Zjednoczonych, Rosji czy gdziekolwiek indziej - oświadczył Chuck Schumer. Senator wezwał amerykańskiego prezydenta do wyjaśnienia, o czym ten romawiał z Władimirem Putinem.

 

Sondaż: Amerykanie rozczarowani postępowaniem Trumpa w Helsinkach

 

Opublikowane w czwartek wyniki sondażu telewizji CBS News przedstawiają trochę inny obraz oceny przez amerykańską opinię publiczną "występów" prezydenta Donalda Trumpa podczas poniedziałkowego szczytu w Helsinkach, jeśli uwzględni się przynależność partyjną badanych.

 

Negatywnie oceniło postępowanie, a przede wszystkim wypowiedzi Trumpa w Helsinkach aż 83 proc. ankietowanych członków Partii Demokratycznej, ale tylko 21 proc. członków Partii Republikańskiej.

 

Wśród największej grupy amerykańskiego elektoratu, jaką stanowią tzw. wyborcy niezależni, czyli formalnie niezwiązani z żadną z dwóch głównych partii politycznych, większość - 53 proc. - była rozczarowana prezydentem, który zdaniem przeciwników zbytnio się podlizywał Władimirowi Putinowi, kosztem lojalności i szacunku dla swojego własnego kraju.

 

Republikanie zwierają szeregi

 

Dwie trzecie, 62 proc., znanych z lojalności członków Partii Republikańskiej, było zadowolonych z zachowania prezydenta Trumpa w Helsinkach, jednak podobnego zdania było tylko 8 proc. badanych w sondażu CBS News członków Partii Demokratycznej.

 

Także w odpowiedziach na inne pytania sondażu CBS News, widać zwieranie przez republikanów szeregów wokół prezydenta Trumpa, którego wypowiedzi podważające ustalenia podległych mu agencji wywiadowczych, jeśli chodzi o ingerencje Rosji w amerykańskie wybory roku 2016, od poniedziałku są w Stanach Zjednoczonych tematem zażartej dyskusji politycznej i przedmiotem niezliczonych dowcipów w nocnych programach satyrycznych.

 

Podczas gdy 61 proc. wszystkich badanych w sondażu CBS News i 87 proc. badanych Demokratów uważa, że Putin będzie próbował ponownie ingerować w amerykański proces wyborczy podczas kampanii przed tegorocznymi wyborami do Kongresu USA, obawy takie podziela tylko 38 proc. Republikanów.

 

Sondaż CBS News, który został przeprowadzony we wtorek i środę, charakteryzuje się 4-procentowych marginesem błędu.

 

Szczyt w Helsinkach

 

Pierwsze spotkanie Trumpa z Putinem miało miejsce w poniedziałek w Helsinkach. Wystąpienie prezydenta USA po szczycie wywołało wiele kontrowersji.

 

Podczas konferencji prasowej, stojąc obok Putina, Trump powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że Putin "niezwykle mocno" odrzucał w poniedziałek te zarzuty. Pytany, komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom.

 

Trump powiedział też, że Stany Zjednoczone i Rosja "dokonają wielkich rzeczy".

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie