Niemcy: nożownik zaatakował w autobusie w Lubece. Ośmiu rannych w tym jeden ciężko

Świat
Niemcy: nożownik zaatakował w autobusie w Lubece. Ośmiu rannych w tym jeden ciężko
PAP/EPA/CHRISTIAN SCHAFFRATH

Co najmniej osiem osób zostało rannych w czwartek w Lubece na północy Niemiec, gdy w autobusie miejskim uzbrojony mężczyzna zaatakował współpasażerów - podały władze. Sprawcę ujęto. Prokuratura bada okoliczności zajścia i nie wyklucza motywu terrorystycznego.

Do zdarzenia doszło w dzielnicy Kücknitz na północy miasta, w pełnym pasażerów autobusie jadącym w kierunku nadmorskiej dzielnicy Travemünde. W piątek rozpoczyna się tam cykliczna impreza Travemünder Woche - drugie największe w Niemczech regaty żeglarskie.

 

Według jednego z naocznych świadków zdarzenia, na którego powołuje się "Luebecker Nachrichten", podczas jazdy jeden z pasażerów ustąpił miejsca starszej kobiecie, a wtedy napastnik ugodził go nożem w pierś. Według innej osoby podczas jazdy jeden z pasażerów zrzucił plecak na ziemię, po czym wyciągnął broń i zaczął atakować innych pasażerów.

 

Kierowca zatrzymał autobus i otworzył drzwi, co pozwoliło zaatakowanym ludziom na ucieczkę. W ujęciu napastnika, który najprawdopodobniej posługiwał się nożem, pomogli inni pasażerowie. 

 

- Pasażerowie wyskoczyli z autobusu krzycząc. To było okropne - powiedział 87-letni Lothar, świadek ataku.

 

"Sprawca niczego nie krzyczał ani nie ogłaszał"

 

Rzeczniczka prokuratury Ulla Hingst przekazała, że sprawca to 34-letni obywatel Niemiec, który urodził się w innym kraju; jeszcze w piątek ma być przesłuchiwany. Jak powiedziała, "motyw tego zajścia jest całkowicie niejasny; sprawdzamy wszystkie możliwości, niczego nie możemy wykluczyć". - Nie mamy przesłanek, które wskazywałyby na polityczną radykalizację (tego mężczyzny) w jakiejkolwiek formie - podkreśliła. 

 

Szef MSW w regionalnym rządzie kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, Hans-Joachim Grote przekazał, że "sprawca niczego nie krzyczał ani nie ogłaszał", ale jest za wcześnie, by wykluczyć podłoże terrorystyczne zajścia.

 

 

W pobliżu miejsca zdarzenia znajdował się patrol policji. Funkcjonariusze ujęli sprawcę. Według niemieckich mediów jest to 30-letni Irańczyk.

 

Saperzy badają plecak znaleziony w części przegubowej autobusu. Na razie nie jest jasne, czy należał on do napastnika - podkreśliła rzeczniczka prokuratury, wskazując jednocześnie, że część uczestników zdarzenia mówiła o wydobywającym się z plecaka dymie. Według słów Grotego w środku znajdował się materiał zapalający.

 

Jak podała policja, na skutek incydentu rannych zostało osiem osób, w tym trzy "średnio ciężko", a pięć lekko. Z kolei według Grotego obrażenia odniosło dziewięć osób, a według Hingst ostatecznej liczby poszkodowanych jeszcze nie ustalono. Wcześniej lokalne media podawały, że obrażenia odniosło 14 osób. Policja kategorycznie oświadczyła, że w incydencie nikt nie zginął.

 

Policja odgrodziła okolice przystanku autobusowego w dzielnicy Kuecknitz w północnej części Lubeki, gdzie doszło do ataku.

 

 

 

Z udziału w imprezie Travemünder Woche zrezygnował minister spraw wewnętrznych Hans-Joachim Grote, który miał otworzyć imprezę. Jak powiedział, burmistrz miasta Jan Lindenau "zobaczy, jak sprawy się potoczą z Travemuender Woche, czy będzie uroczyste rozpoczęcie". Tegoroczna impreza została zaplanowana w dniach 20-29 lipca.

 

nl-online.de

jm/hlk/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie