Do strajku personelu kabinowego dołączają piloci Ryanaira. Sprawdź, czy twój lot został odwołany

Świat
Do strajku personelu kabinowego dołączają piloci Ryanaira. Sprawdź, czy twój lot został odwołany
PAP/EPA/STR

Przez strajk personelu kabinowego w Hiszpanii, Portugalii i Belgii, irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair odwołały kilkaset lotów w Europie w dniach 25 i 26 lipca. W tym loty do i z Polski. Do strajku przyłączyła się także część irlandzkich pilotów, którzy zapowiedzieli strajk na 20 i 24 lipca. Na ich proteście ucierpią głównie osoby, które miały podróżować między Irlandią a Wielką Brytanią.

Anulowane połączenia dotkną w sumie około 100 tys. pasażerów. Chodzi o loty do i z Hiszpanii, Portugalii oraz Belgii. Protesty zapowiadali również pracownicy z Włoch, ale - jak podała firma - w tym kraju loty mają odbywać się zgodnie z planem.

 

Klientom, których loty zostały odwołane, Ryanair zaoferował skorzystanie z innego połączenia w ciągu siedmiu dni przed lub po 25-26 lipca. Klienci będą mogli również otrzymać pełen zwrot ceny biletów.

 

Jak wynika z informacji przedstawionych przez przewoźnika z Polski i do Polski odwołano następujące loty:

 

25 lipca

- FR1058 Warszawa-Modlin - Bruksela-Charleroi, wylot 9:15

- FR1425 Gdańsk - Alicante, wylot 17:30

- FR6729 Kraków - Bruksela-Charleroi, wylot 8:55

- FR2229 Kraków - Walencja, wylot 11:10

- FR9173 Wrocław - Barcelona-Girona, wylot 21:25

- FR6728 Bruksela-Charleroi - Kraków, wylot 6:30

- FR1057 Bruksela-Charleroi - Warszawa-Modlin, wylot 6:55

- FR1426 Alicante - Gdańsk, wylot 13:35

- FR9172 Barcelona-Girona - Wrocław, wylot 18:25

- FR2228 Walencja - Kraków, wylot 7:40

26 lipca

- FR1001 Warszawa-Modlin - Alicante, wylot 10:45

- FR6729 Kraków - Bruksela-Charleroi, wylot 8:55

- FR6728 Bruksela-Charleroi - Kraków, wylot 6:30

- FR1002 Alicante - Warszawa-Modlin, wylot 6:50

 

Z powodu strajku pilotów linia odwołała również kilkanaście połączeń między Wielką Brytanią a Irlandią.

 

 

Irlandzkie tanie linie lotnicze w specjalnym komunikacie zapewniają, że pasażerowie mający rezerwację, na któryś z odwołanych lotów, zostaną o tym wcześniej poinformowani za pomocą sms-a lub drogą mailową.

 

Związki zawodowe reprezentujące personel kabinowy Ryanair domagają się, by w całej Europie umowy o pracę były zawierane na podstawie prawa lokalnego, a nie prawa irlandzkiego oraz żeby wszystkim oferowano takie same warunki, bez względu na to, czy są zatrudnieni bezpośrednio, czy wynajęci za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Wysuwane są też żądania płacowe.

 

"Dumping socjalny"

 

Związki zawodowe wydały oświadczenie, wzywając Komisję Europejską i rządy wszystkich państw europejskich, w których działa Ryanair, do podjęcia działań w związku z - jak to określono - "dumpingiem socjalnym" praktykowanym przez irlandzkiego przewoźnika.

 

Ryanair twierdzi, że warunki, jakie zapewnia swoim pracownikom, są konkurencyjne i często lepsze od tych, które oferują jego rywale, a żądania związków są "bezprzedmiotowe".

 

Ryanair lata w 37 krajach. W zeszłym roku przewiózł 130 milionów pasażerów. Przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem zapobiegł fali strajków, postanawiając uznać związki zawodowe, po raz pierwszy w swej 32-letniej historii.

 

polsatnews.pl, PAP

dk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie