"Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego, polskiego rolnictwa"

Polska
"Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego, polskiego rolnictwa"
PAP/Tytus Żmijewski

- Przedstawienie przez rząd planu dla wsi, uwzględniający m.in. mechanizm stabilizacyjny cen, odbudowanie państwowej interwencji w rolnictwie, czy ułatwienie rolnikom sprzedaży własnych produktów zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

- Podczas spotkania z rolnikami w Głogowie, w gminie Oborowo w powiecie toruńskim Morawiecki mówił, że polskie rolnictwo i polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce. - Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego, polskiego rolnictwa. (...) Polskie rolnictwo, polska wieś mają nie tylko ogromną przyszłość, ogromną szansę same być bardzo dobrze rozwinięte, ale mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce - powiedział szef rządu. - Polska, polska gospodarka, mając dobrych partnerów po stronie samorządów, może być silna polskim rolnictwem. Nie musimy sprzedawać naszych produktów po minimalnych marżach - zaznaczył.

 

Jak mówił Morawiecki, w najbliższym czasie rząd zaproponuje plan dla wsi, który będzie uwzględniał m.in. mechanizm stabilizacyjny cen w najbliższych latach. - Nie zrobimy tego w ciągu miesiąca, czy dwóch. To są zaniedbania wieloletnie. Ale będziemy do tego dążyć, żebyśmy kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym. Wiosną, dla owoców miękkich, a nie kiedy jest za późno - powiedział. Jak mówił, odpowiedniej stabilizacji cen płodów rolnych nie da się osiągnąć szybko, ale "to jest nasze zobowiązanie".

 

"Jesteśmy po bardzo konkretnych ustaleniach"

 

Szef rządu zapowiadał także odbudowę państwowej interwencji w rolnictwie, która "jest niezbędna dla pewnej stabilizacji cenowej" i stworzenie specjalnej państwowej grupy produkcyjnej. Morawiecki zapowiedział także reformę ustawy o rolniczym handlu detalicznym, aby rolnicy łatwiej mogli sprzedawać własne wyroby. - Jesteśmy po bardzo konkretnych ustaleniach i wkrótce, myślę, że we wrześniu-październiku, wdrożymy bardzo radykalną zmianę ustawy o rolniczym handlu detalicznym, gdzie będzie można sprzedawać w bardzo wielu punktach swoje wyroby, polskie wyroby rolnicze - oświadczył Morawiecki. Chcemy to ułatwiać - zaznaczył.

 

Przypomniał, że we wrześniu rząd utworzy fundusz w wysokości 5 mld zł na budowę dróg lokalnych, "który w zasadniczy sposób zmieni i poprawi krajobraz dróg lokalnych w ciągu 2-3 lat". - Jak będziemy mieli po drugiej stronie dobrego gospodarza po wyborach samorządowych, w miastach, w sejmikach, to mogę złożyć deklarację, że na pewno będziemy kontynuowali duże inwestycje infrastrukturalne - dodał, wymieniając m.in. trasy S10 i S5. Morawiecki namawiał też do kupowania polskich produktów z kodem 590. - Niech patriotyzm gospodarczy wytycza naszą drogę do silniejszej Polski - podkreślał.

 

Minister rolnictwa przedstawił plan dla wsi

 

Jak poinformował resort rolnictwa na swojej stronie na Facebooku, najważniejsze założenia planu to: "większe dofinansowanie paliwa rolniczego, utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, więcej sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego, zdrowa polska żywność, wsparcie rolnictwa na terenach górskich"

 

Dla lepszego wykorzystania użytków zielonych rząd będzie wspierał hodowlę bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów wiejskich zostanie wdrożona specjalna polityka.

 

"W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcie ochrony gleb będziemy sukcesywnie zastępować białko paszowe z zagranicy białkiem z produkcji krajowej" - napisano.

 

 

Rząd będzie wspierał wykorzystanie surowców rolniczych w przemyśle oraz będą rozwijane ekologiczne źródła energii(OZE)związane z rolnictwem, przyjazne środowisku i akceptowane społecznie.

 

"Zwiększymy pomoc w rozwijaniu produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma się stać rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzimy oznakowanie produktów wolnych od GMO" - zadeklarowano na twitterowym profilu KPRM.

 

 

Aby przeciwdziałać suszy i innym zmianom klimatycznym będą wdrożone programy poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania. Zwiększona zostanie retencja wód i wprowadzone będą systemy nawodnień w rolnictwie.

 

Narodowy Holding Spożywczy

 

"Zapewnimy rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw bezpośrednio udział w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego" - czytamy.

 

Zaś dla stabilizacji rynków rolnych rząd zamierza utworzyć Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach "złodziejskiej prywatyzacji" na początku okresu transformacji. "Zapewnimy organizacyjny właścicielski udział rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu" - napisano.

 

PAP, fot. PAP/Tytus Żmijewski

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie