"Prezydent może wkroczyć na etapie stawiania prokuratorskich zarzutów". Mosiński o wyroku TK

Polska

- Prezydent może wkroczyć nawet na etapie stawiania prokuratorskich zarzutów - mówił w programie "Tak czy Nie" Jan Mosiński z PiS, komentując wyrok TK dotyczący ułaskawienia byłego szefa CBA i jego współpracowników przez prezydenta, jeszcze przed prawomocnym wyrokiem. - Postępowanie karne musi się toczyć od samego początku do prawomocnego rozstrzygnięcia - ripostował poseł Arkadiusz Myrcha z PO.

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem, co oznacza, że Andrzej Duda miał prawo ułaskawić b. szefa CBA (obecnie rządowego koordynatora służb specjalnych) Mariusza Kamińskiego.

 

Wtorkowy wyrok TK wydał w związku z wnioskiem złożonym przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Wniosek ten wpłynął do TK nieco ponad miesiąc po uchwale Sądu Najwyższego, który pod koniec maja 2017 r. uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych.

 

Prezydent może wkroczyć na etapie prokuratorskich zarzutów? "Myślę, że tak"

 

Agnieszka Gozdyra zapytała posła Jana Mosińskiego z PiS, czy prezydent może wkroczyć na etapie, kiedy prokurator stawia komuś zarzuty, powiedzieć: "zostawcie tego człowieka, ja go ułaskawiam"?


- Myślę, że tak, bo tak stanowi art. 139 konstytucji - odparł poseł Mosiński.  - Taka jest interpretacja i dzisiaj Trybunał Konstytucyjny to podkreślił - dodał.

 

Myrcha: to jest sytuacja kompletnie absurdalna


- To jest sytuacja kompletnie absurdalna - stwierdził poseł Arkadiusz Myrcha z Platformy Obywatelskiej. - Ale posłowie PiS mają to do siebie, że takimi absurdami lubią się w przestrzeni publicznej posługiwać - zauważył.


- Zgodnie z zasadą demokratycznego państwa prawnego podejmuje (TK - red.) takie, a nie inne decyzje - argumentował Mosiński.


- W państwie rządzonym przez PiS, to właśnie politycy PiS mają podejmować decyzje, kiedy i kto ma zostać zwolniony z odpowiedzialności - stwierdził Myrcha, wyjaśniając, że powinno być inaczej, że "postępowanie karne musi się toczyć od samego początku do prawomocnego rozstrzygnięcia".

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie