Francuscy piłkarze zostaną odznaczeni Legią Honorową. "Żołnierze bardziej na nią zasługują"

Świat
Francuscy piłkarze zostaną odznaczeni Legią Honorową. "Żołnierze bardziej na nią zasługują"
PAP/EPA/LUDOVIC MARIN

Piłkarze Francji, którzy w niedzielę wywalczyli mistrzostwo świata, zostaną odznaczeni najwyższym orderem państwowym - Legią Honorową. Nie wszyscy zawodnicy z mistrzowskiej drużyny uważają jednak, że zasługują na ten zaszczyt.

Francuzi po Puchar Świata sięgnęli drugi raz w historii - poprzednio triumfowali w 1998 r. Piłkarze tamtej drużyny otrzymali odznaczenie Legii Honorowej z rąk prezydenta Jacquesa Chiraca. Jednym z liderów "Trójkolorowych" był wtedy obecny trener kadry Didier Deschamps.

 

Były gracz m.in. Juventusu Turyn  jest  trzecim szkoleniowcem - po Brazylijczyku Zagallo i Niemcu Beckenbauerze - któremu wcześniej udało się zdobyć Puchar Świata jako zawodnik.

 

W poniedziałkowy wieczór piłkarze i sztab trenerski zostali przyjęci w Pałacu Elizejskim przez Emmanuela Macrona. Prezydent Francji oglądał finał w loży honorowej, gratulował piłkarzom podczas dekoracji, a następnie spotkał się z nimi w szatni.

 

"Żołnierze bardziej zasługują na to wyróżnienie" 

 

Pomysł uhonorowania obecnych reprezentantów Francji najwyższym orderem państwowym skomentował m.in. napastnik "Trójkolorowych" Olivier Giroud, który w wywiadzie dla telewizji BMF powiedział: "Legia Honorowa? Żołnierze bardziej na nią zasługują".  

 

 

Legia Honorowa została ustanowiona przez Napoleona Bonaparte w 1802 r. Odznaczane są nią osoby za wybitne zasługi w służbie narodu francuskiego. Otrzymują ją zarówno wojskowi, jak i cywile - we wszystkich dziedzinach życia, m.in. sportowej, społecznej i naukowej.

  

polsatnews.pl, PAP, bmftv.com

pez/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie