Zakaz palenia na włoskich plażach. Po zebraniu w Bibione 0,5 mln "petów" kolejne kurorty mówią dość

Świat
Zakaz palenia na włoskich plażach. Po zebraniu w Bibione 0,5 mln "petów" kolejne kurorty mówią dość
Pixabay

Za palenie na niektórych włoskich plażach można zapłacić nawet 500 euro mandatu. Jako pierwsze zakaz wprowadziły władze Bibione, inicjując już w 2014 r. akcję "Respira il mare" ("Wdychaj morze"). Od tego czasu z plaż usunięto pół miliona niedopałków – ważyły ponad 10 ton. W tym roku do zakazu dołączają kolejne włoskie kurorty.

Zakaz palenia papierosów na plaży wprowadził właśnie burmistrz znanej miejscowości turystycznej Diano Marina (region Liguria). Burmistrz Giacomo Chiappori ograniczył okres obowiązywania zakazu do lipca i sierpnia.

 

Strefy dla palaczy, jak na lotniskach


Całkowity zakaz palenia obowiązuje już na całej 8-kilometrowej plaży w Bibione (Venezia). Strefy wolne od tytoniowego dymu obowiązują również na plaży La Pelosa w Stintino (region Sardynia). A na sardyńskiej plaży wzdłuż wybrzeża Sinis (Cabras) można palić wyłącznie wówczas, gdy ma się ze sobą przenośną popielniczkę.


W 2019 r. na plażach mają się pojawić wydzielone strefy dla palaczy, podobnie jak ma to miejsce na lotniskach.

 

"Pety" ważyły ponad 10 ton


Wprowadzanie zakazów palenia na włoskich plażach zaczęło się od plaży w Bibione, gdzie rozpoczęto w 2014 r. akcję "Respira il mare" ("Wdychaj morze"). Ustanowiono wówczas obszar zamknięty dla palaczy, który obowiązywał od linii brzegowej do pierwszego rzędu parasoli plażowych.


W ramach sprzątania plaż od 2014 do 2017 roku zebrano 553 tysięcy niedopałków papierosów. Zebrane "pety" ważyły ponad 10 ton.

 

Mandaty od 25 do 500 euro


Akcja "Respira il mare" będzie jednym z głównych tematów szczytu "G20 delle Spiagge" - "Plaże G20", który odbędzie się w Bibione 5-7 września 2018 r. Należy spodziewać się, że za przykładem kurortów, które już wprowadziły zakazy, do akcji dołączą inne miejscowości turystyczne.


Kary za palenie na plażach, na których wprowadzono zakazy wahają się od 25 do 500 euro.

 

polsatnews.pl, nuovavenezia.gelocal.it

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie