Ucałował rękę i dotknął białoruskiej ziemi. Maradona wylądował w Brześciu

Świat
Ucałował rękę i dotknął białoruskiej ziemi. Maradona wylądował w Brześciu
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Argentyńczyk Diego Maradona, legenda futbolu, przybył w poniedziałek do Brześcia, gdzie ma objąć funkcję prezesa klubu piłkarskiego Dynamo. - Najpierw się z Aleksandrem Łukaszenką sfotografuję, a następnie, mam nadzieję, zostanie on kibicem naszego klubu - powiedział słynny piłkarz podczas poniedziałkowej konferencji w Brześciu. Przypomniał o swoich dobrych relacjach m.in. z Fidelem Castro.

Diego Maradona w maju podpisał kontrakt z brzeskim Dynamem i został prezesem tego klubu.

 

Argentyńczyka witały dziewczynki w strojach ludowych

 

Legendę światowego futbolu witały na płycie lotniska w Brześciu dziewczynki w strojach ludowych. Piłkarz zaraz po zejściu z pokładu samolotu ucałował swoją dłoń, a później dotknął nią płyty lotniska. Dziennikarzom na płytę wejść nie pozwolono. Po chwili mieli jednak możliwość rozmawiać z Argentyńczykiem podczas konferencji zorganizowanej w terminalu brzeskiego portu.

 

Maradona zaczął konferencję od wyrażenia nadziei, że szybko będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Przypomniał przy tym, że ma "bardzo dobre wspomnienia" dotyczące znajomości z Fidelem Castro, Nicolasem Maduro czy Muammarem Kaddaffim, a także - że zna Władimira Putina.   

 

 

"Uczynię z Dynama drużynę gotową walczyć"
 

- Przyjechałem tu, by uczynić z Dynama Brześć drużynę gotową do tego, by walczyć - zapewniał później argentyński piłkarz i trener, który niedawno zakończył współpracę z klubem Al-Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Jak poinformował portal TUT.by, w czasie konferencji prasowej władze klubu zapowiedziały, że w Brześciu zostanie wybudowany nowy stadion na 30 tys. miejsc, któremu nadane zostanie imię szejka Zajida, pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w latach 1971-2004). Ma również powstać Akademia Diego Maradony, w której będą ćwiczyć dzieci z Białorusi i z innych krajów.

 

 

Rzeczniczka Dynama Wolha Chiżynkowa mówiła w maju, że Diego Maradona będzie uczestniczyć "we wszystkich strategicznych dla klubu sprawach", konsultować sztab szkoleniowy i piłkarzy, współpracować z dyrekcją sportową, a także angażować się w działalność Dziecięcej Akademii Futbolu Dynamo Brześć. 

 

"Jeśli zakończę karierę w Brześciu, to tu zamieszkam"

 

Media poinformowały, że zgodnie z kontraktem Maradona nie będzie musiał na stałe mieszkać na Białorusi. Klub ma jednak wynająć dom, by zapewnić mu komfortowe warunki życia i pracy.


Sam Maradona w czasie konferencji powiedział m.in., że jeśli "zakończy karierę w Brześciu, to tam zamieszka".

 
W Brześciu Maradonie towarzyszyła ochrona - jak poinformowało Radio Swaboda, byli to mężczyźni z jednego z klubów sztuk walki.

 


 

Maradona na meczu Dynama Brześć z Szachtiorem Soligorsk

 

Maradona w poniedziałek wieczorem (o godz. 20:30 - red) zobaczy na miejscowym stadionie mecz Dynama Brześć z Szachtiorem Soligorsk. Dynamo znajduje się obecnie na 6. miejscu białoruskiej Ekstraklasy.

 

Klub wygrał w tym roku Puchar Białorusi i będzie grał w rozgrywkach Ligi Europy. Władze klubu zabiegają o kibiców także w Polsce, stworzyli stronę dla fanów w języku polskim.

 

PAP, polsatnews.pl

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze