Za zmianą czasu czy przeciwko? Można głosować na stronie Komisji Europejskiej

Technologie
Za zmianą czasu czy przeciwko? Można głosować na stronie Komisji Europejskiej
Polsat News

Do 16 sierpnia można oddać swój głos w sprawie, która staje się tematem dyskusji szczególnie przy okazji zmiany czasu z zimowego na letni, czyli wtedy, gdy śpimy "o godzinę krócej". Po licznych prośbach Komisja Europejska uruchomiła ankietę, w której chce poznać opinie na ten temat. PSL postuluje o rezygnację ze zmiany czasu.

"Komisja zajmuje się gromadzeniem opinii europejskich obywateli, zainteresowanych stron i państw członkowskich na temat obecnych ustaleń dotyczących czasu letniego w UE oraz wszelkich potencjalnych zmian w tych ustaleniach" - informuje instytucja na stronie internetowej EU Survey, na której jest dostępny kwestionariusz.

 

Na stałe – zimowy czy letni?

 

Dostępna w kilkunastu językach ankieta pozwala wypowiedzieć się na temat zmiany czasu w formie zamkniętych pytań, a także odpowiedzieć, jak ważna jest dla nas ta kwestia, na skali od 1-10. Instytucja pyta m.in. o to, jaki wariant wybrać po zniesieniu zmian czasu – przejście na stałe na czas letni czy zimowy.

 

Można też dołączyć plik z dodatkowymi informacjami albo dowodami na zasadność wprowadzenia zmian.

 

Po prawej stronie strony można - jako język odpowiedzi - wybrać język polski, ale Komisja zachęca, żeby w miarę możliwości odpowiadać po angielsku.

  

Obecnie obowiązująca dyrektywa unijna wymaga, żeby państwa członkowskie przestawiały zegary dwa razy w roku - w ostatnią niedzielę marca na czas letni i w ostatnią niedzielę października, gdy powraca się do czasu zimowego.

 

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczyniać się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

 

PSL nie chce zmiany czasu

 

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

 

W październiku sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie poparła projekt PSL, który zakładał zniesienie czasu zimowego. Dobrowolna zmiana czasu przez jeden kraj członkowski mogłaby jednak stać w sprzeczności z unijną dyrektywą i spowodować zakłócenia np. w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. 

 

polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie