Obywatel Wielkiej Brytanii wzywał do zamachu na księcia Jerzego. Został skazany na dożywocie

Świat
Obywatel Wielkiej Brytanii wzywał do zamachu na księcia Jerzego. Został skazany na dożywocie
PAP/EPA/STR

Mieszkający w Nelson w północno-zachodniej Anglii Husnain Rashid, poprzez komunikator internetowy, zachęcał islamskich bojowników do zorganizowania zamachu na czteroletniego księcia Jerzego - trzeciego w kolejności kandydata do brytyjskiego tronu. Był też oskarżony o prowadzenie internetowej "poradni" dla terrorystów. 32-latek został skazany przez brytyjski sąd na dożywocie.

Mężczyzna opublikował wpis na komunikatorze Telegram, w którym zachęcał dżihadystów do przeprowadzania ataków na całym świecie. Do postu dołączył zdjęcie księcia Jerzego - syna księcia Williama i wnuka Elżbiety II.
 
Wpis zawierał ponadto adres szkoły, do której we wrześniu ubiegłego roku zaczął uczęszczać młody książę. "Nawet rodzina królewska nie zostanie pozostawiona sama sobie" - dodał Rashid.
 
32-latek miał także rozpowszechniać w sieci wydawany przez al-Kaidę magazyn "Inspire".
 
"Świat jest trochę bezpieczniejszy" 
 
W maju brytyjska prokuratura oskarżyła mężczyznę o prowadzenie internetowej poradni dla terrorystów. 32-latek początkowo zaprzeczył oskarżeniom i przekonywał, że jest niewinny. W trakcie procesu, który toczył się w sądzie w Woolwich, mężczyzna przyznał się jednak do czterech stawianych mu zarzutów dot. terroryzmu.
 
- Dziś świat jest po prostu trochę bezpieczniejszy - oświadczył Will Chatterton z brytyjskiej policji po wydaniu wyroku. 
 
Prokurator Annabel Darlow stwierdziła, że internetowe sugestie 32-latka zawierały m.in. "wstrzykiwanie trucizny do lodów w supermarketach".
 
Jak poinformowali śledczy, posty Rashida zawierały również mapę 6. Alei w Nowym Jorku z podpisem: "Nowojorska parada Halloween. Czy przygotowaliście się? Odliczanie zaczyna się". Miał sugerować także przeprowadzenie ataków w Australii.
 
Reuters, BBC
zdr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie