Producent wycofuje ze sprzedaży w Polsce kilka mrożonek. Po ostrzeżeniu z UE o groźnej bakterii

Biznes
Producent wycofuje ze sprzedaży w Polsce kilka mrożonek. Po ostrzeżeniu z UE o groźnej bakterii
zdj. ilustracyjne/monika1607/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

O prewencyjnym wycofaniu kilku serii produktów z obrotu poinformował producent mrożonek Greenyard Frozen Poland. Decyzję podjęto w trosce o zdrowie klientów, w związku z informacjami o występowaniu w mrożonych warzywach bakterii wywołującej listeriozę. Komunikat o zagrożeniu w całej Europie niedawno opublikował Główny Inspektorat Sanitarny.

Dotychczas w Polsce nie zgłoszono przypadku zachorowania na listeriozę po zjedzeniu mrożonek. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności niedawno informował o 47 przypadkach zachorowań w Europie. 9 osób, które uległy zatruciu, zmarło.

 

Wycofują dobrowolnie, "na wszelki wypadek"

 

Producent opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie o wycofaniu ze sprzedaży produktów sprzedawanych pod marką d'aucy (z datą przydatności od czerwca 2018 do czerwca 2020 r.). Informację o dobrowolnym wycofaniu produktów z rynku podał także Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Wycofane z półek sklepowych produkty to:

 

- Fit Mix marchwiowy 400 g,

- Country warzywa na patelnię z przyprawą toskańską 400 g,

- Nicea warzywa na patelnię z przyprawą prowansalską 400 g,

- Italia warzywa na patelnię z przyprawą włoską 400 g,

- Warzywa na patelnię klasyczne 400 g,

- Warzywa na patelnię klasyczne promo pack 500 g.

Wycofana została także kukurydza w okapowaniu 2,5 kg sprzedawana pod marką Pinguin.


Wystarczy ugotowanie

 

Osoby, które kupiły produkty z listy powinny oddać je do sklepu albo wyrzucić. Producent przypomniał, że ugotowanie mrożonych warzyw (zgodnie z informacją na opakowaniu) eliminuje ryzyko zachorowania.

 

Nie wiadomo, w jakim produkcie czy półprodukcie znalazły się warzywa, które zjadły poszkodowane osoby w kilku europejskich krajach. Urząd nie poinformował o szczegółach tych przypadków. Przypomniał, że warzywa trzeba dokładnie ugotować, chociaż "często trafiają zmrożone do sałatek czy smoothies".

 

Wiadomo, że bakteria po całej Europie została rozsiana przez tego samego węgierskiego producenta, a znalazła się w produktach z lat 2016-2018. Mimo dezynfekcji przeprowadzonej w zakładzie, jej szczepy przetrwały. Fabryka wstrzymała produkcję od czerwca tego roku, a węgierski urząd zakazał reklam warzyw i mieszanek warzyw pochodzących z zakładu. 

 

Listeriamonocytogenes może wywoływać posocznicę listeriozową, a w następnej kolejności - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. U niektórych chorych listerioza przebiega w postaci zapalenia pnia mózgu lub ropni mózgu, możliwe jest także zapalenie wsierdzia.

 

Firma Greenyard Frozen Poland poinformowała na stronie internetowej, że jej warzywa pochodzą z polskich plantacji. 

 

polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie