Słowacja zakupi 14 amerykańskich myśliwców F-16

Biznes
Słowacja zakupi 14 amerykańskich myśliwców F-16
Netloop/pixabay.com

Słowacja jest kolejnym krajem Unii Europejskiej, w którym za obronę powietrzną będą odpowiadać amerykańskie F-16 w najnowszych wersjach Block 70 lub 72. Słowacki rząd zdecydował się na zakup 14 nowych myśliwców i zapowiedział dalsze inwestycje. Do 2024 roku ma też zwiększyć wydatki na obronność do wymaganych w strukturach NATO - 2 proc. PKB.

Początkowo Słowacy negocjowali wynajęcie szwedzkich JAS-39 Gripen, które m.in. wchodzą w skład uzbrojenia Czech, jednak Skandynawowie nie byli zainteresowani tego typu transakcją. Dlatego negocjacje zaczynano od początku. Wtedy zwrócono się z zapytaniem także do strony amerykańskiej o możliwość zakupu F-16 w najnowszych wersjach  Block 70 i 72.

 

W kwietniu rząd USA wydał zgodę na sprzedaż myśliwców. 

 

- Za myśliwce, w tym za amunicję, trening pilotów i personelu naziemnego oraz dwuletnie wsparcie logistyczne Słowacja ma zapłacić prawie 1,6 mld euro - poinformował w środę po posiedzeniu rządu, premier Peter Pellegrini.

  

F-16 zastąpią wysłużone MiG-29

 

Amerykańskie myśliwce zastąpią 12 MiG-ów 29, które były wyprodukowane w latach 1989–1995. Rosyjskie maszyny są już mocno wysłużone, a żywotność niektórych silników kończy się już w tym roku.

 

Kontrakt na wsparcie techniczne ze strony Rosji obowiązuje do 2019 r.

 

Słowacy zwiększą wydatki na obronność

 

Bratysława zwiększa obecnie wydatki na obronę. Mają one stopniowo rosnąć z 1,1 - 1,2 proc. PKB do 1,6 proc. w 2020 roku i 2 proc. w roku 2024. W najbliższym czasie zaplanowany jest także m.in. zakup 41 pojazdów opancerzonych 4x4.

 

defence24.pl, polsatnews.pl

 

pez/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie