"E-awizo całkowicie wyeliminuje pisma papierowe z urzędów". System ma ruszyć w przyszłym roku

Polska
"E-awizo całkowicie wyeliminuje pisma papierowe z urzędów". System ma ruszyć w przyszłym roku
pixabay/radoslawczarnecki0

"Mamy już akceptację Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i właśnie zaczynamy prace nad opracowaniem i wdrożeniem systemu e-awizo" - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. Według niego Narodowym Operatorem zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska.

Zagórski przekonywał, że e-awizo wyeliminuje pisma papierowe z urzędów.

 

- Poczta Polska ma już gotową platformę Envelo, przygotowaną do świadczenia tego typu usług - powiedział. Dodał też, że już w przyszłym roku system zacznie testować na "własnej skórze" Ministerstwo Cyfryzacji, a następnie zostanie on wdrożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - To oznacza, że przesyłki polecone z sądów będą przychodziły drogą elektroniczną - dodał.

 

"To wymaga czasu"

 

Minister podkreślił jednak, że budowa systemu wymaga czasu. Przede wszystkim - jak zaznaczył - Narodowy Operator Cyfrowy będzie musiał stworzyć bazę danych adresów elektronicznych. Nie będą to jednak klasyczne adresy mailowe, tylko tzw. adresy skrzynek, podobne do tych, które działają na platformie e-PUAP. "Skrzynki będzie zakładała Poczta Polska, ale każdy adresat będzie musiał wyrazić na to zgodę" - powiedział Zagórski. Dodał, że obecnie takie skrzynki mają już osoby, które zarejestrowały się na platformie Envelo i już dzisiaj dostają korespondencję cyfrowo.

 

Z informacji resortu wynika, że skrzynki będą zakładane bezpłatnie i będą działały podobnie do tych, które są na klatkach schodowych i przed wejściami do domów. Osoby, które nie założą skrzynki, pozostaną w systemie tradycyjnym. "Narodowy operator, jeżeli dostanie przesyłkę, np. z sądu, adresowaną do osoby, która nie ma skrzynki, będzie musiał wysłać ją klasycznie, w kopercie na normalny adres" - opisywał Zagórski.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie