Słowak, który wysyłał do instytucji publicznych substancję radioaktywną skazany na dożywocie

Świat
Słowak, który wysyłał do instytucji publicznych substancję radioaktywną skazany na dożywocie
zdj. ilustracyjne/Mirecheck/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0

Sąd w Pezinoku, na zachodzie Słowacji, skazał w poniedziałek na dożywocie za terroryzm mężczyznę, który wysyłał do instytucji publicznych, m.in. siedziby ministerstwa czy sądów, koperty z substancją radioaktywną - amerykiem.

Stefan K. wysłał w 2016 roku ameryk do kilku sądów krajowych, ministerstwa sprawiedliwości i do komendy powiatowej policji. W listach załączał również groźby pod adresem sędziów, prokuratorów i policjantów.

 

Mężczyzna został skazany za terroryzm oraz produkcję i posiadanie materiałów jądrowych i substancji radioaktywnych. W wyniku działań Stefana K. nikomu nic się nie stało - zaznacza agencja Associated Press.

 

Rzeczniczka sądu Katarina Kudjakova poinformowała, że skazany utrzymuje, że jest niewinny i już złożył odwołanie od wyroku. Rozpatrzy je słowacki Sąd Najwyższy.

 

Ameryk nie występuje naturalnie w środowisku. Używa się go np. w czujnikach dymu czy wykorzystuje w medycynie. Zdaniem prokuratury skazany pozyskiwał substancję w swojej pracy; więcej szczegółów nie podano.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie