Czechy: minister sprawiedliwości podała się do dymisji po zarzutach o plagiat

Świat
Czechy: minister sprawiedliwości podała się do dymisji po zarzutach o plagiat
PAP/EPA/Borislav Troshev

Tatiana Mala, której zarzucono plagiat w pracach dyplomowych, zapowiedziała, że podaje się do dymisji. Dodała, że choć dopuściła się błędów, nie czuje się winna. Ministrem była tylko 13 dni. Tymczasowo szefem resortu ma być premier Andrej Babisz, który jest objęty policyjnym śledztwem w związku z podejrzeniem wyłudzenia unijnych dotacji.

Mala powiedziała dziennikarzom po obradach kierownictwa partii ANO premiera Babisza, z ramienia której piastowała tekę ministra sprawiedliwości, że jest ofiarą kampanii medialnej i że jest przekonana, iż nie dopuściła się plagiatu. „nie chcę, aby w dalszym ciągu szkodzono ruchowi ANO ani powstającemu rządowi” - mówiła Mala.

 

Mala miała w 2005 roku przepisać w swojej pracy dyplomowej ”Warunki mikroklimatyczne w hodowli królików” 11 stron z pracy, która zajmowała się tym samym tematem dwa lata wcześniej. Wątpliwości dotyczą także drugiej pracy dyplomowej, którą Mala obroniła na wydziale prawa Paneuropejskiej Szkoły Wyższej w Bratysławie.

 

Na pytanie dziennikarzy, kto będzie ministrem sprawiedliwości po rezygnacji Malej premier Babisz powiedział, że zaproponuje prezydentowi Miloszowi Zemanowi, iż czasowo sam obejmie tę funkcję. W pierwszych komentarzach i wypowiedziach polityków wskazuje się na konflikt interesów Babisza, który objęty jest politycznym śledztwem w związku z podejrzeniem wyłudzenia funduszy unijnych na jeden ze swoich projektów biznesowych. Babisz nie piastował wówczas funkcji publicznych.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie