CBA zatrzymało kolejną osobę ws. afery z ochroną dworców podczas Światowych Dni Młodzieży

Polska
CBA zatrzymało kolejną osobę ws. afery z ochroną dworców podczas Światowych Dni Młodzieży
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w piątek rano pod Warszawą prokurenta spółki, która konkurowała w przetargu o ochronę dworców przed Euro 2012 i Światowymi Dniami Młodzieży; zatrzymany ma usłyszeć zarzuty w prokuraturze - poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

 "Przeszukiwany jest jego dom w podwarszawskiej miejscowości" - podał Kaczorek. 

 

- Śledztwo CBA w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga - zaznaczył. "Zatrzymany usłyszy w prokuraturze zarzuty" - podało CBA.

 

Jako pierwsze o sprawie poinformowało RMF FM.

 

"Niekorzystna umowa" o wartości 1,9 mln zł

 

Śledztwo dotyczy umowy na ochronę dworców PKP podczas ŚDM. Według dotychczasowych ustaleń śledczych, w maju 2016 roku PKP S.A. zawarło z jedną z warszawskich spółek (Sensus Group) "niekorzystną umowę" o wartości 1,9 mln zł netto. Umowa dotyczyła "profilaktyki zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży".

 

Spółka, której prokurentem był zatrzymany, najpierw startowała w przetargu, a potem została podwykonawcą Sensus Group.

 

W marcu ub. roku CBA zatrzymało pięciu podejrzanych w tej sprawie, a funkcjonariusze przeszukali gabinety i mieszkania prezesa i członków zarządu PKP. Zatrzymani w czwartek zostali dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP SA, właściciel warszawskiej spółki realizującej kontrakt, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu w stopniu majora, prezes innej spółki z branży ochrony biznesu oraz pracownik PKP SA.

 

W wyniku śledztwa w sprawie umowy między PKP i spółką Prokuratura Okręgowa w Warszawie w marcu ub. roku postawiła zarzuty czworgu ówczesnym członkom zarządu PKP SA, w tym byłemu prezesowi.

 

CBA o tym, że pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie niekorzystnej dla PKP umowy na ochronę dworców kolejowych podczas szczytu NATO i ŚDM, informowało w listopadzie 2016 r.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze