Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji

Świat
Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji
Flickr/Håkan Dahlström/CC BY 2.0

Kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały o przedłużeniu sankcji wobec Rosji za aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy do 31 stycznia 2019 r. - poinformowały w czwartek służby prasowe Rady UE.

W ubiegłym tygodniu na szczycie unijnym przywódcy dali zielone światło dla przedłużenia sankcji. W czwartek ta decyzja została sformalizowana. Obecnie obowiązujące sankcje wygasają z końcem lipca.

 

Sankcje oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla pięciu głównych rosyjskich instytucji finansowych z większościowym udziałem skarbu państwa i ich spółek zależnych poza UE. Dotyczą też trzech głównych rosyjskich firm energetycznych oraz trzech firm przemysłu obronnego.

 

Zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji

 

Ponadto w ramach restrykcji obowiązuje zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w tym kraju. UE ogranicza też Rosji dostęp do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do wydobycia ropy naftowej.

 

Sprawą sankcji zajmują się zwykle przywódcy na szczycie w połowie roku. Zazwyczaj pojawiają się ze strony niektórych państw, m.in. Włoch, głosy o konieczności zrewidowania decyzji w tej sprawie, ale do tej pory nie było większych problemów z przedłużaniem restrykcji.

 

UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnej realizacji porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Mimo że termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 roku, do dziś nie zostały one w pełni wdrożone.

 

Pierwotnie sankcje wprowadzono 31 lipca 2014 roku - na jeden rok. We wrześniu 2014 roku zostały zaostrzone. Następnie były przedłużane.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie