Pierwsi migranci ze statku Mission Lifeline opuścili Maltę. Przyjmie ich Francja

Świat
Pierwsi migranci ze statku Mission Lifeline opuścili Maltę. Przyjmie ich Francja
Reuters

- Pierwsza grupa 52 z ok. 230 migrantów ze statku organizacji pozarządowej Mission Lifeline opuściła już Maltę; przyjmie ich Francja - poinformował w czwartek rzecznik maltańskiego rządu. Ogółem przyjęcie migrantów ze statku zadeklarowało dziewięć państw.

Podzielenie się odpowiedzialnością jest możliwe i da się przeprowadzić w sposób "ludzki i skuteczny" - napisał na Twitterze premier Malty Joseph Muscat.

 

Po uratowaniu migrantów u wybrzeży Libii 22 czerwca statek Mission Lifeline przez prawie tydzień nie mógł uzyskać zgody na zawinięcie do jakiegokolwiek portu.

 

Ostatecznie zgodę wydała Valletta, ale dopiero po uzgodnieniu przez grupę państw europejskich, że przyjmą migrantów ze statku. Władze maltańskie zarzuciły niemieckiej NGO, że jej statek nie był odpowiednio zarejestrowany oraz że jego kapitan, obywatel Niemiec Claus-Peter Reisch, zignorował polecenie włoskich władz, by ratowanie uchodźców pozostawić libijskiej straży przybrzeżnej.

 

W poniedziałek Reisch został zwolniony za kaucją w wysokości 10 tys. euro. Nie wolno mu opuszczać Malty, musiał oddać paszport, zabroniono mu zakwaterowania się na Lifeline. W czwartek proces ma zostać wznowiony.

 

Reisch podkreśla fakt uratowania 234 osób i nie poczuwa się do winy - podała w oświadczeniu Mission Lifeline.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie