Fundacja Batorego: PiS obsadza stanowiska szybciej i szerzej niż poprzednicy

Polska
Fundacja Batorego: PiS obsadza stanowiska szybciej i szerzej niż poprzednicy
PAP/Paweł Supernak

Zmiany personalne w administracji państwowej i podległych jej spółkach dokonane przez Prawo i Sprawiedliwość są szybsze, szersze i głębsze od wprowadzonych przez poprzednie rządy - wynika z ekspertyzy Fundacji Batorego. Organizacja zaleca doprecyzowanie ustaw i przygotowanie szczegółowych zasad rekrutacji członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Fundacja Batorego sprawdziła tendencje w obsadzaniu stanowisk publicznych od 16 listopada 2015 roku do 31 października 2017 roku.

 

Z danych opublikowanych przez Fundację wynika, że w poprzednich kadencjach zmiany miały mniejszą intensywność. Koalicja SLD-PSL w pierwszej połowie swoich rządów wymieniła 56 proc. prezesów w 32 największych spółkach skarbu państwa. Z kolei pierwszy rząd PiS wymienił 47 proc. kadry zarządzającej, a pierwszy rząd PO-PSL 56 proc.

 

PiS wymienia szybciej niż inne rządy

 

"Zmiany w czasie rządów PiS były dużo szybsze niż za poprzednich rządów" - twierdzi Grażyna Kopińska, ekspertka Forum Idei, think tanku Fundacji Batorego.

  

Z raportu wynika, że obecny rząd PiS wymienił wszystkich prezesów - poza jednym, prezesem PKO BP - w pięć miesięcy. Daje to w sumie 97 proc. Zdaniem Fundacji uwagę zwraca także zasięg zmian. Niemal równocześnie wymieniano zarówno osoby piastujące wyższe stanowiska administracyjne, prezesów sądów, obsadę prokuratur, zarządy i rady nadzorcze spółek, a także dyrektorów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Autorka opracowania zwraca też uwagę na "odstąpienie od konkursowego naboru na kierownicze stanowiska", "zatrudnienie na zasadzie powołań i odwołań", "wygaszenie wszystkich istniejących umów o pracę", "brak ochrony prawnej dla zwalnianych".

 

Zmiany personalne charakteryzował też - zdaniem Fundacji Batorego - brak konsultacji. Według Grażyny Kopińskiej na ogół nie konsultowano ich anie ze społeczeństwem, ani parlamencie. "Wiele ustaw, na podstawie których wprowadzano zmiany, było ustawami poselskimi, bardzo szybko i bez konsultacji  przeprowadzanymi przez parlament" - pisze Kopińska.

 

Fundacja zaleca doprecyzowanie prawa

 

Fundacja Batorego rekomenduje szereg zmian, że aby zapobiec  przyszłym "głębokim i upolitycznionym wymianom kadr".

 

W zakresie administracji publicznej organizacja zaleca m.in. ustawową regulację, która określiłaby, na których stanowiskach można wymienić karę kierowniczą. Sugeruje także, aby nie dotyczyło to stanowisk poniżej wojewody i wiceministra. Fundacja zaleca także wprowadzenie konkursów przy naborze, w dodatku z powszechnym dostępem do informacji o rekrutacji i niezależnymi komisjami oceniającymi kandydatów.

 

W spółkach skarbu państwa powinny natomiast - według Fundacji - powstać szczegółowe wymagania dotyczące kompetencji członków zarządów i rad nadzorczych. Tak samo rygorystyczne zasady powinny obowiązywać przy rekrutacji w spółkach-córkach, podlegających spółkom Skarbu Państwa. Doprecyzowana powinna być także ustawa antykorupcyjna.

 

Pełen raport Fundacji Batorego można przeczytać tutaj.

 

polsatnews.pl

jm/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie